Srijeda, 26 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužiteljica Ozrenka Nešković je kazala da bi osumnjičenima trebalo odrediti pritvor zbog opasnosti od bjekstva, falsifikovanja materijalnih dokaza, te utjecaja na svjedoke.

Branioci Ranko Dakić i Dragan Radetić odgovorili su kako Tužilaštvo nije ponudilo dovoljno dokaza za određivanje pritvora, te su predložili određivanje mjera zabrane.

Dakić, branilac Đurića, istakao je kako samo jedan svjedok tereti osumnjičene, ali da ni jedan drugi dokaz to ne potkrepljuje.

“Sead Sušić, koji je zajedno sa nekolicinom muškaraca doveden ispred džamije u Prijedoru govorio je o strijeljanju, ali dodatnih dokaza nema”, rekao je Dakić.

Tužiteljica je odgovorila kako je istraga o djelu počinjenom 23. jula 1992. proširena.

“Postoje i druga lica koja su Tužilaštvu za sada nepoznata, a koja su pomagala Đuriću i Soldatu u izvršenju ovog krivičnog djela”, kazala je Nešković.

Đurić i Soldat uhapšeni su u Prijedoru 4. decembra zbog sumnje da su 23. jula 1992. godine sudjelovali u zarobljavanju i strijeljanju deset civila Bošnjaka u selu Čarakovo u općini Prijedor.

Prema Tužilaštvu, Đurić je u vrijeme izvršenja krivičnog djela bio pripadnik centra za obavještavanje, a Soldat vojni policajac 43. motorizovane brigade Vojske Republike Srpske (VRS) u Prijedoru.

Sud će odluku o prijedlogu za određivanje pritvora donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Radić Pero i ostali: Saznanja svjedoka o učesnicima ubistava muškaraca iz Jusića
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je čuo da su optuženi i veći broj drugih lica učestvovali u ubistvima muškaraca iz sela Jusići.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Odlučujuća uloga Ratnog predsjedništva u likvidaciji ratnih zarobljenika
Nalaz vještaka vojne struke iznesen pred Državnim sudom pokazao je da je Ratno predsjedništvo u Bugojnu imalo odlučujuću ulogu u formiranju zatočeničkih objekata, imenovanju upravnika logora, zadržavanju ratnih zarobljenika umjesto njihovog prebacivanja u Kazneno popravni zavod u Zenici, te da se u ratnom dnevniku optuženog Dževada Mlaće pominje i njihova likvidacija.