Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Predrag Milisavljević zvani Dragan, Miloš Pantelić zvani Panta i Ljubomir Tasić zvani Ljupko, optuženi su za učešće u ubistvima, prisilnom preseljenju stanovništva, zatvaranju, mučenju, prisilnim nestancima i drugim nečovječnim djelima.

Milisavljević i Pantelić su ove zločine, kako se navodi, počinili u periodu od aprila do juna 1992. godine kao pripadnici rezervnog sastava policije u Višegradu, a Tasić kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Tužilac Dževad Muratbegović kazao je da će navode optužnice dokazati saslušanjem oko 30 svjedoka, iznošenjem nalaza četiri vještaka, te materijalnim dokazima.

“Svjedoci će govoriti o postojanju kriznog štaba, o naoružavanju srpskog stanovništa od strane JNA, dolasku pripadnika Užičkog korpusa, djelovanju paravojnih formacija, nezakonitom zatvaranju lica, premaćivanju u školi Orahovci, kao i o preseljenju bošnjačkog stanovništva”, kazao je Muratbegović.

Tužilaštvo BiH tereti Milisavljevića i Pantelića da su učestvovali u ubistvu više desetina civila bošnjačke nacionalnosti kod jame Paklenik (općina Sokolac).

Jedan od muškaraca, kako je naveo Muratbegović, izbjegao je strijeljanje pobjegavši u šumu.

Milisavljević, Pantelić i Tasić su optuženi i za prisilno preseljenje više od 500 civila bošnjačke nacionalnosti s područja Višegrada.

Milisavljeviću je na teret stavljeno da je u Stanici javne bezbjednosti (SJB) u Višegradu seksualno zlostavljao muškarce. Optuženi je na početku suđenja negirao ove navode, kazavši da je “oduvijek bio seksualno opredijeljen prema ženama”.

Branioci optuženih Dragiša Mihajlović, Nenad Grubež i Mirsada Beganovoć-Žutić kazali su da njihovi branjenici nisu počinili djela koja im se stavlju na teret i da će dokazati da nisu krivi.

Sudsko vijeće, kojim predsjedava Vesna Jesenković, nastavak suđenja je zakazalo za 4. decembar, kada će biti saslušan prvi svjedok Tužilaštva BiH.
                                                                                                                                  A.S.

 

Najčitanije
Saznajte više
Čeka se konačna odluka o nadležnosti vođenja predmeta protiv Debevca i ostalih
Odbrane osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka, protiv kojih je optužnica podignuta za zloupotrebu položaja i druga krivična djela, te Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podnijeli su žalbu protiv rješenja Državnog suda o prenosu vođenja predmeta na Vrhovni sud Federacije, potvrđeno je za Detektor.
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.