Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Salko Pandžić je ispričao da je 1992. godine, zajedno s drugim osobama, odveden iz Nahoreva u zgradu bolnice Jagomir. Po izlasku iz bolnice svjedok je vidio Gorana Sarića.

“Jedan dan su pročitana imena oko 20 osoba. Nakon toga je rečeno da oni koji nisu pročitani izađu ispred bolnice. Tu smo postrojeni, a onda je došao Goran Sarić, koji je bio iz srpske policije. Hodao je ispred nas i rekao nam da idemo u razmjenu”, prisjetio se Pandžić.

Sarić, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Srpskoj opštini Centar, optužen je da je 19. juna 1992. godine naredio svim muškarcima u Nahorevu da dođu u Mjesnu zajednicu u tom naselju, odakle je oko 100 Bošnjaka odvedeno i zatvoreno u zgradu bolnice Jagomir.

Na teret optuženom je stavljeno da je 21. juna 1992. u Jagomiru vršio razdvajanje zatočenika u tri grupe – u prvu grupu odvojio je 60 zatočenika, koji su prisilno premješteni u Sarajevo, u drugu grupu 26 Bošnjaka, koji su prebačeni u logor “Bunker” u Vogošći, dok je u treću grupu odvojio 11 osoba, koje su kasnije ubijene na području Skakavca.

Svjedok Pandžić je kazao da je Sarića vidio i jednom prije izlaska iz bolnice Jagomir, kada je uzeo pušku od osobe koja je prijetila da će pobiti grupu zatočenika u kojoj se nalazio i svjedok.

“Kada smo čekali kamion koji nas je trebao negdje voziti, došao je Gedora i htio je da nas pobije. Bio je pijan. Onda je došao gospodin Sarić i rekao da će prvo morati njega da ubije pa onda nas”, prisjetio je svjedok Pandžić.

Ramiza Smajlović, druga svjedokinja na ovom suđenju, ispričala je kako je njen brat Ramiz 1992. godine odveden prema Jagomiru, zajedno s drugim muškarcima iz Nahoreva.

“Kada su muškarci pozivani da idu na neki sastanak, moj brat nije otišao. Onda su došla dvojica, koji su ga odveli. Samo su rekli da mora poći s njima. Nakon toga, nama ostalima je rečeno da se okupimo. Potrpani smo u kamione i pušteni da idemo prema gradu”, kazala je Smajlović.

Kosti Ramiza ekshumirane su, kako je navela, na “putu prema Skakavcu”, zajedno s ostacima još oko sedam osoba.

Ona je dodala da je od zaštićenog svjedoka S-1 saznala da je njen brat bio u Jagomiru.

Nastavak suđenja zakazan je za 29. oktobar, kada Tužilaštvo BiH planira saslušati još dva svjedoka.

S.U.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu