Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći pod pseudonimom O i odgovarajući na pitanja braniteljice Vasvije Vidović, nekadašnji vojnik jedinice “Zulfikar” Štaba Vrhovne komande ABiH je kazao da nije vidio ni jedan Bojadžićev postupak da bi zaključio da je rukovodio napadom.

Svjedok je naveo da je Bojadžića, tadašnjeg zamjenika komandanta jedinice “Zulfikar”, vidio na uzvišenju iznad Trusine, odakle su vojnici krenuli u zauzimanje sela koje je tada kontrolisala vojska Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

“Ne znam šta je radio za vrijeme akcije, nisam ga vidio”, istaknuo je svjedok.

Na prošlom suđenju, održanom 3. septembra, zaštićeni svjedok O je rekao kako je Bojadžić bio “glavni komandant tog pravca”.

Bojadžić je optužen da je vojnicima jedinice “Zulfikar” naredio da napadnu Trusinu, te im je navodno kazao da u selu niko ne smije ostati živ. Prema optužnici, on je potom preko sredstva veze rukovodio napadom izdajući naredbe vojnicima.

Zaštićeni svjedok govorio je i o strijeljanju do deset muškaraca hrvatske nacionalnosti u Trusini, rekavši da nije vidio da u njih puca optuženi Nedžad Hodžić. Svjedok je istaknuo da je tu bilo mnogo vojnika, te da su mogli vidjeti strijeljanje.

Zajedno s Bojadžićem i Hodžićem, za napad na selo Trusina izveden 16. aprila 1993., kada je ubijeno 18 civila i četiri vojnika HVO-a, optuženi su i Mensur Memić, Dževad Salčin, Zulfikar Ališpago, bivši pripadnici jedinice “Zulfikar”, te Senad Hakalović, nekadašnji vojnik 45. brigade ABiH.

Nastavak ispitivanja zaštićenog svjedoka O zakazan je za 24. septembar.

A.J.
Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović