Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Prema odluci Suda, mjere zabrane za Kornjaču su da ne smije napuštati mjesto boravišta i razgovarati sa bilo kim o predmetu, izuzev sa braniocima. Kornjača se u pritvoru nalazio dvije i po godine.  

Ukidanje pritvora za optuženog je zatražila Odbrana na suđenju održanom 29. augusta, čemu se Tužilaštvo BiH usprotivilo.

“Moj branjenik je dvije i po godine u pritvoru i produženje pritvora je na neki način nečovječno postupanje i mučenje mog branjenika. On je saglasan da mu se izreknu sve mjere zabrane, osim da mu se zabrani kretanje od kuće do Doma zdravlja u Čajniču”, kazala je Milana Borovčanin-Bulić, braniteljica optuženog.

Dževad Muratbegović, tužilac Tužilaštva BiH, rekao je da smatra da se jedino mjerom pritvora može obezbijediti prisustvo Miluna Kornjače na suđenju.

“Zdravstveno stanje optuženog nije razlog za ukidanje pritvora. Smatram da i dalje postoji bojazan da bi puštanje optuženog na slobodu dovelo do uznemirenja građana i narušavanja javnog reda i mira”, kazao je Muratbegović.

Kornjači, bivšem komandantu paravojne jedinice “Plavi orlovi”, sudi se za progon Bošnjaka s područja Čajniča, te ubistvo 11 civila počinjeno 19. maja 1992. na Mostini. U slučaju da prekrši neku od zabrana, može ponovo biti vraćen u pritvor.

Za zločine počinjene u Čajniču, u odvojenom postupku sudi se Dušku Tadiću, bivšem pripadniku paravojne formacije “Plavi orlovi”, i Miloradu Živkoviću, nekadašnjem načelniku Stanice javne bezbjednosti (SJB) Čajniče.

Tadić je pušten iz pritvora u februaru ove godine, a Živković dva mjeseca kasnije.

A.J.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu