Petak, 24 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milana Borovčanin-Bulić, braniteljica Miluna Kornjače, zatražila je ukidanje pritvora, istaknuvši da bi se mjerama zabrane osiguralo prisustvo optuženog.

“Moj branjenik je dvije i po godine u pritvoru i produženje pritvora je na neki način nečovječno postupanje i mučenje mog branjenika. On je saglasan da mu se izreknu sve mjere zabrane, osim da mu se zabrani kretanje od kuće do Doma zdravlja u Čajniču”, kazala je Borovčanin-Bulić.

Ona je naglasila da smatra da puštanjem Kornjače na slobodu ne bi došlo do uznemirenja javnosti i narušavanja javnog reda i mira.

Dževad Muratbegović, tužilac Tužilaštva BiH, kazao je da smatra da se jedino mjerom pritvora može obezbijediti prisustvo Miluna Kornjače na suđenju.

“Zdravstveno stanje optuženog nije razlog za ukidanje pritvora. Smatram da i dalje postoji bojazan da bi puštanje optuženog na slobodu dovelo do uznemirenja građanja i narušavanja javnog reda i mira”, rekao je Muratbegović.

Sud BiH će odluku donijeti naknadno.

Milun Kornjača je optužen da je, kao komandant paravojne jedinice “Plavi orlovi”, učestvovao u progonu Bošnjaka s područja Čajniča, kao i u ubistvu 11 civila 19. maja 1992. godine na Mostini.

Kornjača nije prisustovao ročištu o razmatranju prijedloga za ukidanje pritvora.

Nastavak suđenja zakazan je za 3. septembar.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Brat bio sklon alkoholu
Na suđenju za pomaganje u genocidu, svjedok Odbrane izjavio je da je njegov brat bio pod dejstvom alkohola kada je išao da daje iskaze.
Ganić i ostali: Zaustavljanje kolone i premlaćivanje vojnika u Dobrovoljačkoj ulici
Na suđenje za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je ispričao kako je kolona u Dobrovoljačkoj ulici zaustavljena, vojnici premlaćeni, a nakon toga zatvoreni u FIS.
Milan Mijić: Prepoznala optuženog u Jusićima
Stanić i ostali: Preživio strijeljanje na Debelom Brdu
Brajić i ostali: Razdvojen postupak protiv Taranjca
Kustura: Ubistvo i ranjavanje zarobljenih u Hrasnici