Petak, 28 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo pri Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) u Haagu istaklo je da Karadžićev zahtjev za obnavljanjem postupka “nije pravno osnovan”.

Karadžić je 13. augusta ove godine u podnesku sudijama MKSJ-a istakao da mu je Haško tužilaštvo trebalo dostaviti sve dokaze prije početka suđenja 2009. godine, ali da je od tada do danas dobio preko 406 novih izjava, te dodao da je Sudsko vijeće do sada 58 puta našlo da je Tužilaštvo prekršilo obavezu objelodanjivanja.

Haško tužilaštvo je istaklo u svom odgovoru da je suđenje od samog početka “pošteno” i da se treba nastaviti.

“U svom podnesku, optuženi ne pokazuje zašto je potrebno organizovati novo suđenje. S obzirom da on navodi da je Sudsko vijeće već zaključilo da on nije trpio zbog kašnjenja u objelodanjivanju, njegov argument da mu se treba dodijeliti novo suđenje zbog ‘kumulativnog efekta’, osuđen je na propast”, stoji u podnesku tužilaca MKSJ-a.

Karadžić je optužen da je, kao predsjednik Republike Srpske (RS) i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, počinio genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u periodu od 1992. do 1995. godine.

Suđenje mu je počelo 2009. godine, a dokazni postupak Haškog tužilaštva okončan je u maju ove godine.

Odbrana optuženog bi sa izvođenjem svojih dokaza trebala početi u oktobru.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
VSTV rasprava o prvom negativnom izvještaju prijavljene imovine u pravosuđu zatvorena za javnost
Drugog dana sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća rasprava o negativnom izvještaju prijavljene imovine za imenovanu nositeljicu pravosudne funkcije bila je zatvorena za javnost te nije bilo moguće čuti konačne zaključke i rezultate glasanja, ali je Detektor nezvanično saznao da će za ovu poziciju biti ponovno raspisan konkurs.
Detektorov dokumentarni film “Sanjam ih” u Prijedoru 3. decembra na javnom prikazivanju
Projekcija dokumentarnog filma Detektora o Ešefu Džananoviću, bivšem logorašu kojem je ubijena cijela porodica, održat će se u Prijedoru početkom decembra.
SNSD kažnjen sa 7.000 KM zbog kršenja izborne šutnje