Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilac Ibro Bulić je istakao da – od kada je krajem maja ove godine Radojkoviću određen pritvor – okolnosti nisu promijenjene, te da i dalje postoji opasnost da bi osumnjičeni mogao pobjeći ili uticati na svjedoke ili saučesnike.

“Želim da naglasim da Tužilaštvo BiH vrši užurbanu istragu, te da ćemo u roku od dva mjeseca donijeti tužilačku odluku o tome da li će biti podignuta optužnica”, rekao je Bulić.

Odbrana Radojkovića zatražila je od Suda BiH da odbije prijedlog za produženje pritvora, te da osumnjičenom odredi mjere zabrane.

“Kao prvo, nema osnovane sumnje da je on počinio bilo kakav zločin. Nesumnjivo je da je bio na terenu u Srebrenici, ali samo je vršio legalnu radnju osiguranja putne komunikacije. Pored toga, ovaj čovjek nema gdje pobjeći, tako da je neshvatljivo da mu se odoredi pritvor zbog mogućeg bjekstva”, rekao je Nenad Grubež, branilac osumnjičenog.

Radojković je 24. maja ove godine izručen iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) zbog sumnje da je, kao jedan od komandira u Centru za obuku na Jahorini pri Specijalnoj brigadi policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), počinio zločine nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti.

Zbog sumnje da je počinio zločin protiv čovječnosti na području Srebrenice, Radojković je uhapšen na Međunarodnom aerodromu Sarajevo u četvrtak, 24. maja, nakon čega mu je određen pritvor.

Odluku o prijedlogu za produženje pritvora Sud BiH će donijeti naknadno.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao