Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilac Dragan Čorlija napomenuo je da postoje osnove za određivanje pritvora, jer je optuženi  Džeko državljanin Sjedinjenih Američkih Država (SAD), pa postoji realna opasnost da bi, ukoliko bi bio pušten na slobodu, mogao pobjeći iz BiH.  

“Edina Džeku za BiH ne veže baš ništa. Cijela porodica optuženog i dalje živi u Americi, Džeko i dalje tamo ima stalno mjesto prebivališta, sa državljanstvom SAD-a. Ne vidim razlog zbog kojeg bi, ukoliko bude na slobodi, ostao u BiH”, obrazložio je tužilac.

Kako je rekao, osim mogućeg bjekstva, Tužilaštvo vjeruje da bi Džeko boravkom na slobodi mogao da utiče i na svjedoke, naročito one koji su tražili mjere zaštite.

Odbrana se usprotivila prijedlogu Tužilaštva, kazavši da ne postoje niti osnovni uslovi da se Džeki odredi pritvor, te da su navodi o eventualnom bjekstvu, kao i o uticaju na svjedoke, “neodgovorni i apstraktni”.

“Moj branjenik nikada za sve ove godine nije promjenio ime i prezime i sve vrijeme je bio dostupan organima gonjenja. Jeste živio u SAD-u, ali je pristao da se vrati u BiH i suoči sa svim za šta je optužen”, kazala je advokatica Edina Rešidević, dodavši da njen branjenik nikada nije uticao na bilo koje svjedoke, ali i da niko od svjedoka nije konkretno spomenuo njegovo ime.

Džeko, bivši pripadnik Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande Armije BiH (ABiH), optužen je da je u napadu na selo Trusina 16. aprila 1993. godine, učestvovao u strijeljanju tri vojnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO), koji su se predali, kao i tri civila.

Džeko, koji je krajem 2011. izručen iz SAD-a, u pet tačaka optužen je da je u drugoj polovini 1993. godine učestvovao u nezakonitom hapšenju devet hrvatskih civila iz Jablanice i njihovom zatvaranju.

Sud BiH će odluku o određivanju pritvora donijeti naknadno.
                                                                                                                                    D.E.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu