Članak

Karadžić: Stotine hiljada raseljenih na početku rata

27. Aprila 2012.00:00
Na suđenju Radovanu Karadžiću u Haagu, ekspertkinja Tužilaštva za demografiju Ewa Tabeau procijenila je da je iz 27 opština širom BiH u prvim mjesecima rata 1992. raseljeno ili izbjeglo više od 284.000 Bošnjaka.

This post is also available in: English

Kao primjer promjene etničkog sastava stanovništva u BiH, Tabeau je navela da se broj Bošnjaka u opštini Prijedor između 1991. i 1997. smanjio za 97,6 odsto, dok se istovremeno udio Srba u ukupnom stanovništvu povećao za više od 100 odsto.

Do tog zaključka demografska ekspertkinja je došla statističkim upoređivanjem podataka dobijenih na popisu stanovništva BiH sprovedenom 1991. sa spiskom birača načinjenim 1997. godine.

Tabeau je precizirala da se udio Bošnjaka u populaciji Prijedora sa 42,6 odsto, koliki je bio 1991, smanjio na jedan odsto u 1997. godini. Udio Srba, po njenim podacima, u tom periodu povećao se sa 43 odsto na 89 odsto.

Svjedokinja je procijenila da je iz Prijedora raseljeno ili izbjeglo ukupno 39.322 Bošnjaka i 1.089 Srba.

Karadžić, koji je bio predsjednik i vrhovni komandant oružanih snaga Republike Srpske, optužen je, pored ostalog, za progon Bošnjaka i Hrvata iz 20 opština širom BiH.

Tabeau je posvjedočila i da je tokom opsade Sarajeva broj ubijenih civila u gradu često bio veći od broja ubijenih vojnika, što ju je dovelo do zaključka da je civilno stanovništvo bilo namjerno ciljano sa položaja Vojske Republike Srpske (VRS).

Kao izvore podataka navela je istraživanje o poginulima koje je sprovedeno u 85.000 domaćinstava u Sarajevu, kao i dokumentaciju pogrebnog preduzeća koje je sahranjivalo stradale Bošnjake.

“U prvih pet mjeseci rata, od aprila do septembra 1992, u Sarajevu je ubijeno ukupno 2.028 osoba, od kojih su 1.811 bili Bošnjaci”, precizirala je Tabeau, ali nije iznijela podatke o tome koliko je žrtava u Sarajevu bilo tokom cijelog rata.

Kao primarni uzrok smrti izdvojila je granatiranje i hice iz vatrenog oružja.

Karadžić je optužen i za genocid u Srebrenici, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje vojnika UNPROFOR-a za taoce.

Tabeau će svjedočenje nastaviti u utorak, 1. maja, kada bi, po najavi Tužilaštva, trebalo da govori o etničkim promjenama koje je rat izazvao u Srebrenici.

R.M.

This post is also available in: English