Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Suđenja za ratne zločine nisu brakorazvodne parnice ili sporovi rodbine oko nasledstva u kojima je potrebno zaštititi ‘privatnost’ stranaka, jer ‘stranke’ u slučaju ratnih zločina nisu samo optuženi i njihove žrtve, već svi mi – društvo, zajednica u celini”, istakao je Klarin.

On je ovo rekao komentarišući odluku Suda BiH prema kojoj javnost više neće biti u prilici da u elektronskim medijima vidi i čuje svjedočenja sa suđenja, uključujući i ispovijesti žrtava.

“Svrha suđenja za ratne zločine nije samo da se kazne krivci, već i da se utvrdi šta se i zašto dogodilo i koji su pojedinci za to odgovorni, kako krivica za počinjene zločine ne bi ostala kolektivna: ‘srpska’, ‘hrvatska’ ili ‘bošnjačka’”, pojasnio je Klarin.

Dodao je da to nije moguće bez što kompletnijeg uvida u ono sto se u sudnici događa, kaže ili pokaže.

“Optužnice i presude su samo polazne i završne tačke jednog dugog procesa u kojem je najbitnije i najinteresantnije ono što se događa između, na suđenju – iskazi svedoka i žrtava, priznanja optuženih, svedočenja takozvanih insajdera, prezentacija forenzičkih i drugih dokaza – što sve zajedno omogućava medijima da rekonstruišu događaje u središtu sudskog postupka”, kazao je Klarin.

Odnos Tribunala prema medijima, kako je Klarin rekao, omogućava agenciji SENSE da to i postigne, mada bi “bili srećniji kada bi bilo manje zaštićenih svjedoka i zatvorenih sjednica”. Klarin je objasnio i zbog čega je bitno imati tonski i videozapis suđenja.

“Za televiziju sam se opredelio upravo zato što sam se izveštavajući sa suđenja u Haagu osetio nemoćnim da rečima prenesem sve emocije i svu dramatičnost onoga što sam video i čuo u sudnici. Slika i živa reč žrtve, svedoka i optuženih su nezamenljivi elementi medijske rekonstrukcije događaja o kojima se govori u sudnici. Oni takve rekonstrukcije čine autentičnim, uverljivim, vrednim pamćenja i samim tim efektnijim”, obrazložio je Klarin.

Sud BiH je u petak, 23. marta, saopštio da je donio Pravilnik o ostvarivanju pristupa informacijama pod kontrolom suda i saradnji sa zajednicom, po kojem mediji sa suđenja mogu dobiti samo deset početnih minuta snimka sa suđenja u audio ili video formi. Taj početni dio ročišta uglavnom zauzima predstavljanje stranaka, uvođenje svjedoka, polaganje zakletve i slična proceduralna pitanja.

Najčitanije
Saznajte više
Četiri najčešće dezinformacije o rezoluciji o genocidu u Srebrenici
U danima prije glasanja o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija političari iz Republike Srpske i Srbije preplavili su javni prostor dezinformacijama i netačnim tvrdnjama o rezoluciji. Njihove izjave sadržavale su navode poput onih da će rezolucija označiti Srbe genocidnim narodom ili da će rezolucija dovesti do ukidanja Republike Srpske. Zato za Detektor magazin specijal, vanjskopolitički novinar i osnivač Inicijative za strateške analize Harun Karčić razotkriva najčešće mitove i dezinformacije o rezoluciji.
Šest najčešćih ruskih dezinformacija o ratu u Ukrajini
Prije tačno dvije godine, Rusija je započela svoju invaziju na Ukrajinu i do sada je u tom sukobu stradalo više desetina hiljada ljudi. Ruske vlasti su sukob faktički započele dezinformacijom, kada je invaziju na suverenu državu predsjednik Rusije Vladimir Putin nazvao “specijalnom vojnom operacijom” čiji je cilj “denacifikacija i demilitarizacija Ukrajine”.