Četvrtak, 11 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedokinja Šefika Karahmetović je krajem augusta 1992. godine otišla sa svekrom i svekrvom da živi kod svjedokinje A u Carevu Ćupriju (općina Olovo), gdje je njen muž, kao pripadnik Armije BiH (ABiH), povremeno dolazio.

Karahmetović je ustvrdila da je zaštićena svjedokinja 25. januara 1994. otišla u posjetu bratu koji je bio odveden u Vareš iz nepoznatih razloga.

“Nama su taj isti dan došli komandant ABiH i moj sin i saopštili da je moj muž umro”, rekla je svjedokinja.

 Dženaza je, kako je navela Karahmetović, bila isti dan, nakon čega je ona sa svekrom i svekrvom bila u kući, kada je iz Vareša došla svjedokinja A.

“Kada smo joj rekli da je moj muž umro, počela je plakati i toliko je plakala da je bilo čudno”, prisjetila se svjedokinja, dodavši da joj nije ništa rekla o tome šta se desilo u Varešu.

Nakon 16 godina, kako je svjedokinja ustvrdila, posjetile su je predstavnice iz Udruženja “Žena-žrtva rata” kako bi dala izjavu.

Na pitanje Mire Smajlović, predsjedavajuće Sudskog vijeća, zašto su dolazile žene iz Udruženja svjedokinja je odgovorila da ni njoj nije bilo jasno, te je mislila da je nešto u vezi sa bratom zaštićene svjedokinje A.

 Nakon toga joj je svjedokinja A ispričala da je silovana 24. januara 1994. kada je išla u Vareš.

Na pitanje Fahrije Karkina, branioca drugooptuženog Mirsada Šijaka, da li je ženama iz Udruženja spominjala svjedokinju A, Karahmetović je odgovorila da nije.

Prema optužnici Državnog tužilaštva, Bašić i Šijak su 25. januara 1994. godine, u zatvoru ABiH, koji se nalazio u podrumskim prostorijama zgrade “Šumarstva” u Varešu, prisilili žensku osobu hrvatske nacionalnosti na seksualni odnos.

Svjedok Rifet Alihodžić je 24. januara 1994. sa kolegom iz komande u Carevoj Ćupriji išao u Vareš, te je ustvrdio da ih je svjedokinja A zamolila da ide s njima kako bi posjetila brata.

“Kada je izašla kod zgrade ‘Šumarstva’, gdje joj je bio brat, mi smo sto metara dalje susreli Mirsada Šijaka i kratko smo popričali s njim, nakon čega smo otišli obaviti svoj posao”, kazao je svjedok, dodavši da se popodne svjedokinja A vratila s njima u Carevu Ćupriju, ali da ništa nisu pričali.

Prema riječima Alihodžića, 2009. godine ga je posjetila svjedokinja A i tada mu rekla da je silovana onog dana kada su zajedno išli u Vareš.

Branilac Fahrija Karkin je, pozivajući se na izjavu koju je svjedok dao 5. aprila prošle godine, rekao kako tu stoji da ga je svjedokinja A zamolila da svjedoči o tome da su zajedno išli u Vareš “zbog ostvarivanja njenih prava”, na šta je svjedok odgovorio da je to greška.

Nastavak suđenja je 26. marta.

M.B.

Najčitanije
Saznajte više
Ustavni Sud BiH privremeno stavio van snage zaključke Narodne skupštine o Dodikovom mandatu
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je stavio van snage zaključke u vezi s odlukom Centralne izborne komisije o prestanku mandata Milorada Dodika, koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na jednoj od prethodnih sjednica.
Produžene mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam u Bosanskoj Krupi
Državni sud je, na prijedlog Tužilaštva Bosne i Hercegovine, produžio mjere zabrane petorici osumnjičenih za terorizam i vrbovanje radi terorističkih aktivnosti u Bosanskoj Krupi, povezanih s istragom o napadu na Policijsku stanicu u ovom gradu prije gotovo godinu dana, kada je jedan policijski službenik ubijen, a drugi povrijeđen.
Spomen-ploča jedino sjećanje na majku i sestru u Grabovici