Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iako je Haški tribunal početkom decembra prošle godine najavio da bi suđenje moglo početi krajem marta ove godine, ovaj datum je odgođen kako bi se omogućilo Odbrani i Haškom tužilaštvu “više vremena da se pripreme za početak suđenja”.

“Odgoda će omogućiti i Odbrani dodatno vrijeme da se pripremi za unakrsno ispitivanje svjedoka Optužbe koji će svjedočiti na početku suđenja”, navedeno je u odluci Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY).

Mladićeva Odbrana je 10. februara zatražila odgađanje početka suđenja za oktobar ove godine, ali je Vijeće MKSJ-a zaključilo da bi Odbrana mogla biti spremna za početak suđenja i prije tog datuma.

Haško tužilaštvo najavilo je da će tokom dokaznog postupka u sudski spis biti uvršteno 27.906 materijalnih dokaza, a pred Sudsko vijeće će biti pozvano 158 svjedoka. Optužba je ocijenila da će im za to biti potrebno oko 200 radnih sati.  

Mladić, koji je uhapšen u maju prošle godine nakon višegodišnjeg bjekstva, tereti se za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja u BiH počinjene između 1992. i 1995. godine. Mladić se prvi put pojavio pred sudijama MKSJ-a 3. juna 2011. godine.  

U odluci sudija MKSJ-a stoji da Vijeće ne smatra da treba ograničiti broj radnih sati sedmično zbog zdravstvenog stanja Mladića.

Sljedeća statusna konferencija prije početka suđenja Mladiću zakazana je za 29. mart ove godine.

D.Dž.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.