Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako se navodi u saopštenju Tužilaštva BiH, Optužba će tražiti određivanje mjere pritvora jer smatra da postoje okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva osumnjičenog, kao i da bi boravkom na slobodi Vlačo mogao uništiti ili sakriti dokaze važne za krivični postupak, te ometati istragu uticajem na svjedoke i saučesnike.

Osumnjičeni Branko Vlačo zvani “Brano”, prije pet mjeseci lišen je slobode u Crnoj Gori, na osnovu međunarodne potjernice raspisane na zahtjev Tužilaštva BiH.

Službenici Granične policije BiH preuzeli su osumnjičenog na graničnom prelazu sa Crnom Gorom i predali ga ovlaštenim policijskim službenicima Sudske policije.

Vlačo je osumnjičen da je za vrijeme rata u BiH, kao pripadnik lokalnih srpskih snaga iz Vogošće i upravnik u prostorijama logora “Planjina Kuća” u Svrakama, “Nakina garaža”, “kod Sonje” i “Bunker”, u periodu od maja do novembra 1992. godine, planirao, naređivao i učestvovao u progonu bošnjačkog i hrvatskog stanovništva opštine Vogošća i susjednih opština.

Tužilaštvo BiH ga sumnjiči da je učestvovao u nezakonitom pritvaranju, fizičkom zlostavljanju, ubistvima, seksualnim zlostavljanjima i silovanjima, odvođenju u živi štit, kao i masovnim deportacijama civila na širem području opštine Vogošća i u susjednim opštinama.

Odluku o određivanju pritvora Državni sud će donijeti naknadno.

D.E.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.