Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema Marjanu Pogačniku, tužiocu Tužilaštva BiH, pritvor je potreban zbog postojanja bojazni da bi osumnjičeni, boraveći na slobodi, uticali na svjedoke, te da bi moglo doći do narušavanja javnog reda i mira. Odbrane osmorice osumnjičenih usprotivile su se ovom prijedlogu, a Sud BiH će odluku donijeti naknadno.

Po nalogu Državnog tužilaštva, 22. novembra ove godine uhapšeni su Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Mirsad Šabić, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mešanović i Nermin Kalember, zbog sumnje da su učestvovali u zločinima na području Tarčina između 1992. i 1995. godine.

Tužilaštvo BiH smatra da je Mustafa Đelilović bio predsjednik Skupštine općine Hadžići, a istovremeno i predsjednik Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva općine Hadžići, Fadil Čović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Hadžići, a Mirsad Šabić policajac SJB-a Hadžići.

Uz njih, za iste zločine se sumnjiče Nezir Kazić, bivši komandant Devete brdske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH), te Bećir Hujić, bivši upravnik logora “Silos”, Halid Čović i Šerif Mešanović, bivši zamjenici upravnika logora, te Nermin Kalember, nekadašnji stražar u istom objektu.

Tužilac Pogačnik kazao je da su ova osmorica osumnjičenih bili učesnici “lanca veze” koji je za cilj imao masovno, proizvoljno i sistematsko hapšenje srpskog stanovništva iz Pazarića, Hadžića i Tarčina, i njihovo zatvaranje u mjesta zatočenja u logoru “Silos” u Tarčinu, te objektima za zatočenje u prostorijama Osnovne škole “9. maj” u Pazariću, kao i logoru u magacinima kasarne “Krupa”.

“U ovom predmetu postoji veliki broj osumnjičenih, a njihov ratni angažman ukazuje na to da, ukoliko bi se našli na slobodi, mogli bi vršiti uticaj na svjedoke i saučesnike”, istakao je Pogačnik.

Odbrane osmorice osumnjičenih ocijenile su prijedlog Tužilaštva BiH “neutemeljenim” i “paušalnim” te zatražili od Suda da, umjesto pritvora, osumnjičenima odredi mjere zabrane.

Binasa Alispahić, braniteljica osumnjičenog Đelilovića, kazala je da njen branjenik tokom ratnog perioda “nije imao ovlasti za rad mjesta zatočenja”.

“Privremeni zatvor ‘Silos’ formiran je od viših nivoa koji su imali nadležnosti nad tim prostorom. To svakako nije bio logor”, istakla je Alispahić.

Odbrana drugoosumnjičenog Fadila Čovića istakla je da je istraga za ove zločine počela 2005. godine, te da je stoga prekasno da se vrši bilo kakav uticaj na svjedoke.

Midhat Kočo, branilac Bećira Hujića, kazao je da smatra kako su hapšenja osumnjičenih “politički motivisana”, te zatražio od Suda da odbije prijedlog Optužbe.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Optuženog 13. jula vidio u Planama
Na suđenju za genocid u Srebrenici, svjedok Odbrane izjavio je da je 13. jula 1995. u mjestu Plane zatekao optuženog Mileta Kosorića, tadašnjeg komandanta Vlaseničke brigade, kao i da su narednih dana bili na tom području zajedno.
Peulić i ostali: Tražio im da prihvate srpsku vlast
Na suđenju za zločine u Kotor-Varoši, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se susreta s Boškom Peulićem, koji im je rekao da moraju prihvatiti Srpsku Republiku.
Ujić: Ročište odgođeno zbog nedolaska optuženog
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku