Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Jela Ljubić je tokom svjedočenja kazala da se 16. aprila 1993. godine, sa ženama i djecom iz sela Trusina (općina Konjic), nalazila u blizini mjesta strijeljanja muškaraca u zaseoku Gaj, ali da sama ubistva nije vidjela.

“Čuli su se pucnji, rafali. Pobili su ih, pa su nas vojnici odveli da to vidimo. Vidjeli smo tijela ubijenih, grozno smo se osjećali”, prisjetila se svjedokinja Ljubić.

Ljubić je trebala svjedočiti pod pseudonimom H, ali je, noć prije davanja iskaza, Vesni Budimir, tužiteljici Tužilaštva BiH, rekla da odustaje od zaštite identiteta, što je Sudsko vijeće prihvatilo.

Za ubistva 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) počinjena u selu Trusina 16. aprila 1993. godine terete se Mensur Memić, Nedžad Hodžić, Nihad Bojadžić, Dževad Salčin, Senad Hakalović i Zulfikar Ališpago.

U optužnici stoji da su Memić, Salčin i Hodžić, bivši pripadnici Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” pri Štabu Vrhovne komande ABiH, i Hakalović, nekadašnji pripadnik 45. brdske brigade “Neretvica”, učestvovali u napadu na Trusinu i ubistvima civila i ratnih zarobljenika.

Napadom je, kako se navodi u optužnici, rukovodio Bojadžić, tadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar”. Optuženi Ališpago, bivši komandant istog odreda, tereti se što nije kaznio vojnike koji su učestvovali u strijeljanju.

Svjedokinja Ljubić je kazala da je ujutro 16. aprila 1993. otišla u kuću sestre s dvoje maloljetne djece jer je čula pucnjavu, zbog čega je bila u strahu. Njen suprug Stipe, kako je rekla, u jutarnjim satima je otišao na položaj iznad Trusine.

Prema iskazu svjedokinje, u kuću njene sestre su ubrzo ušli njoj nepoznati vojnici, osim jednog, kojeg je prepoznala kao “Zaimovog sina”, te je u sudnici pokazala na optuženog Senada Hakalovića. Dok je nekoliko vojnika pretresalo kuću, “Zaimov sin” je, kako je rekla svjedokinja, bio na kauču.

Ljubić je kazala da je nekoliko žena s djecom, po naređenju vojnika, otišlo u zaselak Gaj, gdje su smješteni u jednu kuću, kod koje se kasnije desilo strijeljanje.

“Rekli su da će zapaliti kuću i pobiti nas. Između sebe su se prepirali hoće li nas pobiti. Jedni su bili za, a drugi protiv”, kazala je svjedokinja, dodavši da nije poznavala te vojnike.

Na mjestu gdje su bili postrojeni muškarci Ljubić, kako je rekla, nije vidjela svog supruga. Kazala je da je ubrzo saznala da je on ubijen u njihovoj kući zajedno sa još jednim mještaninom.

Svjedokinja je kazala da je, osim strijeljanih muškaraca, u Trusini na ulici vidjela tijela trojice starijih muškaraca.

Ova svjedokinja će sa davanjem iskaza nastaviti 28. novembra 2011. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao