Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Mladić, nekadašnji načelnik Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), trebao se izjasniti o izmijenjenoj optužnici na ročištu 10. novembra ove godine.

Međutim, u pisanom podnesku obavijestio je Vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) da nije u mogućnosti prisustvovati ročištu, ali da je o tome razgovarao sa svojim braniocem Brankom Lukićem.

“Razumijem da imam pravo prisustvovati svim sjednicama suđenja protiv mene, međutim odričem se tog prava danas i dajem svoje dopuštenje da se sudski postupak nastavi u mome odsustvu, ali u prisustvu mog advokata odbrane”, naveo je Mladić u svom podnesku.

Prema optužnici Haškog tužilaštva, Mladiću se u dvije tačke na teret stavlja genocid nad oko 8.000 Bošnjaka u Srebrenici u julu 1995., kao i genocid nad nesrpskim stanovništvom u još osam bosanskih općina počinjen 1992. godine.

Mladić je optužen i za progon Bošnjaka širom BiH, kao i za teroriziranje stanovnika Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, te uzimanje osoblja UN-a za taoce, od 1992. do 1995. godine. Mladić je uhapšen u Srbiji u maju ove godine, nakon dugogodišnjeg bjekstva.

Haško tužilaštvo je u oktobru ove godine dopunilo optužnicu protiv Mladića navodima o ubistvima u selu Bišina, koja se vezuju za genocid počinjen u julu 1995. godine, a koja ranije nisu bila uvrštena u optužnicu. Mladić se o novim navodima trebao izjasniti na ovom ročištu.

Statusna konferencija bit će održana 10. novembra bez prisustva optuženog Mladića.

D.Dž.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu