Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Savo Kreić, svjedok Odbrane optuženog Ljepoje i nekadašnji vozač autobusa, ispričao je da je 21. augusta 1992. vozio autobus sa civilima iz Prijedora ka Travniku, ali da je došlo do kvara.

Prema iskazu svjedoka Kreića, pratilac u autobusu bio je optuženi Ljepoja. Svjedok je kazao da je na autobusu, u kojem je bilo oko 50 civila, došlo do pregrijavanja motora u brdu nakon prolaska kroz Kneževo, te da su potom došli Dado Mrđa i Miroslav Paraš i naredili da se civili premjeste u druga vozila.

“Oni su htjeli da i pratilac autobusa ide sa njima. Rekao sam da ne smijem ostati u toj divljini i tražio sam da on ostane sa mnom, što su i prihvatili. Kod autobusa smo bili oko 20 minuta. Kad sam dolio vodu, motor autobusa se rahladio i krenuli smo. U Prijedor smo došli predveče”, kazao je Kreić.

Za ubistva na Korićanskim stijenama Kreić je, kako je rekao, saznao narednog dana.

Mrđa, bivši pripadnik Interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, pred Tribunalom u Haagu osuđen je na 17 godina zatvora za zločin na Korićanskim stijenama. Paraš, bivši komandir Interventnog voda SJB-a, u međuvremenu je preminuo.

Tužilaštvo BiH tereti Ljepoju – skupa sa Sašom Zečevićem, Radoslavom Kneževićem, Brankom Topolom i Petrom Čivčićem – za učešće u izdvajanju civila iz konvoja što se 21. augusta 1992. kretao iz Prijedora prema Travniku, te ubistvu 200 muškaraca na Korićanskim stijenama.

U optužnici je navedeno da su Ljepoja, Zečević, Knežević i Čivčić bili pripadnici Interventnog voda SJB-a Prijedor, dok je Topola bio stražar u logoru u Trnopolju.

Svjedok Kreić je tokom svjedočenja priznao da je prilikom istrage u ovom predmetu istražiteljima Tužilaštva BiH kazao da nije poznavao policajca koji se kao pratilac nalazio u autobusu i da se ne može sjetiti njegovog imena i prezimena.

“Pokazali su mi neke fotografije i pokazao sam na osobu koja je bila sa mnom u autobusu. Za ime i prezime Marinka Ljepoje sam saznao nakon davanja izjavi, ali sada tvrdim da je sa mnom bio Ljepoja”, rekao je Kreić.

Na upit Vesne Jasenković, predsjedavajuće Sudskog vijeća, zbog čega je različito govorio u istrazi, svjedok je odgovorio da je nakon davanja izjave “razvijao film u glavi”.

Nastavak suđenja zakazan je za 23. novembar ove godine.

A.J.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu