Utorak, 23 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv Sarića zbog sumnje da je u junu 1992. godine naredio ubistvo deset civila bošnjačke nacionalnosti, te zarobljavanje i progon većeg broja osoba, uglavnom žena i djece, sa područja sarajevskih naselja Nahorevo, Poljine i drugih”, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Prema navodima Tužilaštva BiH, Sarić je u to vrijeme bio načelnik Policijske stanice Srpske opštine Centar, a osumnjičen je za krivično djelo zločina protiv čovječnosti.

Sarić će biti predat Tužilaštvu BiH, gdje će nakon ispitivanja tužilac odlučiti da li će zatražiti da osumnjičenom bude određen pritvor.

Sarić je tokom rata obavljao i dužnost komandanta Specijalne brigade policije Republike Srpske.

Najčitanije
Saznajte više
Oslobođenom za zločine u Vlasenici dosuđena naknada nematerijalne štete
Sud Bosne i Hercegovine djelomično je usvojio tužbeni zahtjev Dragiše Tešića kojim je tužio državu za naknadu nematerijalne štete nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, potvrđeno je za Detektor.
U petak počinje suđenje Elviru Čustoviću za terorizam
Suđenje Elviru Čustoviću, optuženom za terorizam zbog upućivanja niza prijetnji visokopozicioniranim nosiocima vlasti u Republici Srpskoj i njihovim porodicama te policijskim stanicama, počet će u Okružnom sudu u Banjoj Luci u petak, 26. decembra, potvrđeno je iz Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske za Detektor.
Ališpago ima nove branioce, suđenje još nije zakazano