Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

000 muškaraca bošnjačke nacionalnosti na području Pilice (opština Zvornik).

“Dvojica optuženih nisu osmislili zločinački plan pogubljenja zarobljenika, ali su najkasnije u poslijepodnevnim časovima 15. jula postali svjesni njihove sudbine i nastavili su da čuvaju zarobljenike sve dok zadnji nije odveden na Ekonomiju Branjevo”, navedeno je u presudi.

Na Branjevu i u Domu kulture u Pilici, kako je rečeno, ubijeno je najmanje po 500 zarobljenih muškaraca, koji su dovedeni 14. jula i smješteni u školu na Kuli i Dom kulture u ovom selu.

“Momir Pelemiš je naredio preraspoređivanje 30 vojnika Prvog bataljona u školi kako bi čuvali zarobljene, a Periću da nadgleda i kooridniše te aktivnosti… Pod komandom Pelemiša i drugih oficira, Perić je organizovao stavljanje poveza na oči i vezivanje ruku zarobljenicima, te njihovo ukrcavanje u autobuse kojima su prevezeni na Branjevo”, zaključilo je Vijeće.

Takođe, prvostepenom presudom je utvrđeno da su 15. i 16. jula pripadnici Prvog bataljona raspoređeni kod Doma kulture radi obezbjeđenja zarobljenika, kao i da su kasnije angažovani na utovaru i ukopu ubijenih.

Obrazlažući presudu, Ljubomir Kitić, predsjedavajući Sudskog vijeća, naveo je da su optuženi znali da će zarobljenici biti ubijeni, te da su prije Pilice masovna pogubljenja bila izvršena u selu Orahovac i da su ti događaji bili poznati komandi Zvorničke brigade.

“Doprinos optuženih nije bio odlučujući, ali je bio značajan. Dopustili su da se koriste resursi Prvog bataljona. (…) Oni nisu bili organizatori zločina, ali da nije bilo njihove pomoći, glavni organizatori bi ostali usamljeni u svojoj namjeri i ne bi je mogli realizovati u tim razmjerama”, kazao je Kitić.

Prilikom odmjeravanja kazne, Vijeće je ocijenilo da je Perić imao aktivniju ulogu u ovim događajima, pa ga je osudilo na tri godine višu kaznu.

Suđenje optuženima počelo je u martu 2009., a u kaznu će im biti uračunato vrijeme koje su proveli u pritvoru, od novembra 2008. godine. Vijeće je obojici optuženih produžilo pritvor.

Na prvostepenu presudu stranke mogu uložiti žalbu Apelacionom vijeću Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Kadrić i ostali: Bez izvještaja o dešavanjima u zatvoru u Visokom
Na suđenju za ratne zločine na području Visokog, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da od Zijada Kadrića nikada nije dobio izvještaj, nakon što ga je imenovao na mjesto upravnika zatvora.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Razgovori sa zarobljenikom u Herama
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je na suđenju za zločine na području Sapne ispričao kako je razgovarao sa srpskim zarobljenikom ispred prostorija Vojne policije u Herama, koji mu se nije žalio na postupanje.
Stanić i ostali: Suprug ubijen u “Sušici”
Enes Jahić: Tužilaštvo traži kaznu za zločin u Konjicu