Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sudija Alphons Orie nije detaljnije obrazlagao na statusnoj konferenciji ovaj zahtjev Sudskog vijeća vezan za optužnicu u kojoj su navedeni zločini u 23 opštine u BiH.

Na statusnoj konferenciji su razmatrana pitanja koja se tiču priprema za suđenje Mladiću, bivšem načelniku Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), optuženom za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja.

Mladić se požalio da mu je pogoršano zdravstveno stanje, ali je istakao da želi da izdrži i da dođe do istine.

“Želim što duže da živim i da dođem do slobode. Ja sam u 69. godini života i imam teške zdravstvene probleme. Boriću se da istrajem. Ne branim sebe ni generala Mladića. Branim Republiku Srpsku i Srbiju i ceo narod”, rekao je Mladić.

Sudija Orie mu je sugerisao da bi trebalo da se fokusira na odbranu sebe, umjesto na “druge ljude, entitete ili organizacije, koje ovaj sud ne goni”.

Optuženi je kazao da ima strašne bolove zbog kamena u bubregu, te apelovao na RS i Srbiju da omogući da ga pregledaju ljekari koji su ga liječili ranijih godina.

Mladić je takođe prigovorio što nije kompletiran tim Odbrane koji je zahtijevao, na šta mu je sudija odgovorio da su još u toku provjere. Mladić je naveo da sudije i osoblje Tribunala ne smatra neprijateljima, ali je kazao da neće podleći izvjesnim pritiscima.

“Što više pritisaka vrše na mene, sve sam jači. Jutros sam imao posjetu iz ambasade Francuske. Jedan gospodin iz ambasade je dolazio i razgovarali smo u hodniku. Donio je tašnicu sa materijalom”, naveo je Mladić, nakon čega ga je sudija prekinuo napominjući da treba da govori o svom zdravstvenom stanju.

Optužnica Mladića u dvije tačke tereti za genocid – u Srebrenici i u drugim opštinama u BiH, te za kampanju artiljerijskih i snajperskih napada u Sarajevu, kao i uzimanje pripadnika UN-a za taoce.

Tužilaštvo u Haagu zatražilo je da optužnica protiv Mladića bude podijeljena i da budu održana dva suđenja, od kojih bi prvo bilo za genocid u Srebrenici u julu 1995. godine, a zatim za progon nesrpskog stanovništva širom BiH, zločine u Sarajevu i uzimanje talaca.

Odluka Tribunala o ovom zahtjevu još nije donesena, a optuženi je na ročištu izrazio želju da postupak teče hronološki.

“Ljuti me što spominjete Srebrenicu, idite od 1991. godine, od kad sam došao u Knin. Šta znam i šta je istina, ja ću reći”, rekao je Mladić.

Naredno ročište o stanju u postupku protiv Mladića biće održano 10. novembra ove godine.

M.T.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve