Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Džemila Suljić je kazala da je 25. juna 1992. godine policija privela većinu muškaraca Bošnjaka iz Vihovića, a među njima i njenog sina Mirsada, te ih zatvorila u školu “Miladin Radojević” u Kalinoviku.

“Policija je sve ostale muškarce iz našeg sela, koji su se krili po okolnim šumama, odvela mjesec dana kasnije u ‘Barutni magacin’. Tada su mi odvedeni drugi sin i muž”, rekla je Džemila Suljić.

Prema kazivanju svjedokinje Suljić, prilikom zarobljavanja vidjela je optužene Predraga Terzića i Spasoja Dodera.

“Policajac Terzić je bio glavni. Zaprijetio mi je da će i mene zarobiti ukoliko ne pozovem sina i muža iz šume… On ih je u smrt odveo”, kazala je Džemila Suljić, dodavši da je posmrtne ostatke svoga muža pronašla “u tunelu kod Miljevine”, dok za kostima svoja dva sina još uvijek traga.

Uz Terzića i Dodera, Državno tužilaštvo za zločine u Kalinoviku tereti Milana Perića i Aleksandra Cerovinu.

Prema navodima optužnice, ovi bivši pripadnici Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik su 1992. godine učestvovali u zločinima nad nesrpskim stanovništvom s ovog područja, odnosno da su nezakonito hapsili civile i odvodili ih u školu “Miladin Radojević” i logor “Barutni magacin”, gdje je najveći broj zatočenih i ubijen.

Remza Šurković, druga svjedokinja Tužilaštva na ovom ročištu, rekla je da su krajem jula 1992. godine u selo Vihovići došli policajci, među kojima su, kako tvrdi, bili i optuženi Terzić i Cerovina, i uhapsili sve radno sposobne muškarce, te ih zatvorili u “Barutni magacin”.

“Mama je molila Terzića, koji je sa spiska čitao imena muškaraca, da ne odvode mog brata, a on je rekao: ‘Odvedoh ti ga pa ti crkni!’ Te riječi mi već 20 godina zvone u glavi”, kazala je Šurković, dodavši da je kosti svoga brata pronašla nakon rata.

Na ovom ročištu iskaz je dao i bivši policajac iz Kalinovika Nihad Suljić, koji je rekao da je uz oca i djeda “bio jedini muškarac iz sela Vihovići koji nije uhapšen i zarobljen” u ljeto 1992. godine.

“Prema meni su bili drugačiji jer su to sve bile moje kolege iz Kalinovika, ali vjerovatno i zbog toga što je moj brat bio vojno lice u Beogradu”, kazao je Nihad Suljić i dodao da je već u augustu iste godine, zajedno s ocem, prebačen u Podgoricu (Crna Gora), a potom u Sjenicu (Srbija), gdje je živio tokom rata.

Naredno ročište zakazano je za 21. juni 2011. godine.

J.Đ.
Najčitanije
Saznajte više
Ekshumacija posmrtnih ostataka u Kiseljaku. Foto: Institut za nestale osobe BiH
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve
Na lokalitetu Grahovci kod Kiseljaka ekshumirani su posmrtni ostaci dvije osobe, za koje se pretpostavlja da su žrtve Bošnjačke nacionalnosti nestale na ovome području nestale 1993. godine, saopšteno je iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine (INO BiH).
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.