Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na suđenju petorici optuženih za zločine počinjene na Korićanskim stijenama, svjedok Bogoljub Kos, nekadašnji pomoćnik komandira za suzbijanje kriminala u SJB-u Prijedor, kazao je da je Milutin Ćađo, komandir ove policijske stanice, sazvao pomoćnike komandira i obavijestio ih o strijeljanju muškaraca.

“Rekao je da su pripadnici interventnog voda na Korićanskim stijenama strijeljali i u kanal bacili veći broj stanovništva iz konvoja koji su obezbjeđivali. (…) Nastalo je negodovanje zbog bruke koja se desila, što je rezultiralo rasformiranjem voda i smjenom Sime Drljače”, rekao je Kos, svjedok Odbranâ Saše Zečevića i Petra Čivčića.

Uz Zečevića i Čivčića za učešće u pratnji konvoja s više od 1.200 civila koji je 21. augusta 1992. godine iz Prijedora išao prema Travniku, te izdvajanju oko 200 muškaraca, koji su potom na Korićanskim stijenama strijeljani, terete se Radoslav Knežević, Marinko Ljepoja i Branko Topola.

Prema optužnici, Zečević, Knežević, Čivčić i Ljepoja su bili pripadnici interventnog voda, dok je Topola bio pripadnik Teritorijalne odbrane (TO) i stražar u logoru Trnopolje.

Drljača, načelnik SJB-a Prijedor, pred Tribunalom u Haagu je bio optužen za zločine u Prijedoru, ali je poginuo prilikom hapšenja 1997. godine.

“Interventni vod je formiran na prijedlog Kriznog štaba, a formirao ga je Drljača, koji je isključivo njemu bio potčinjen. Ne znam ko ih je odabirao, ali su bili izuzetno mladi momci”, kazao je Kos, dodavši da je on nadgledao organizovanje konvoja u Tukovima (općina Prijedor), koji su obezbjeđivali pripadnici interventnog voda.

Prema Kosu, u Tukovima je bila “masa naroda”, te je u svakom prevoznom sredstvu bio po jedan pripadnik interventnog voda. Također je dodao da toga dana nije vidio optuženog Čivčića, dok druge optužene tada nije ni poznavao.

Na ovom ročištu saslušan je i Zdravko Torbica, zajednički svjedok Odbrana Zečevića, Kneževića i Čivčića i nekadašnji vođa patrolnog saobraćajnog sektora Stanice policije u Prijedoru.

On je ispričao kako je optuženog Čivčića upoznao u maju 1992. godine, kada je došao u Prijedor, te da je noćio u policijskoj stanici, da bi poslije bio raspoređen u interventni vod.

“Bio je komandir nekakvog odjeljenja voda, ali nisam mogao vidjeti da je tu imao neki autoritet. Pričao je da je imao problema u tom vodu”, kazao je ovaj svjedok.
Prema navodima optužnice, Čivčić je bio komandir Prvog interventnog voda pri SJB-u Prijedor.

Nastavak suđenja zakazan je za 16. mart ove godine.

     A.J.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu