Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na prijedlog Odbrane drugooptuženog Dragana Šunjića, u sudnici je prikazan dio, kako su kazali, “amaterskog snimka” razmjene hrvatskih i bošnjačkih civila od 2. decembra 1993. godine. Odbrana je snimkom željela pokazati izgled pojedinih osoba koje “dolaze iz takozvanog logora” u Vojnom, a o čemu su svjedočili tokom suđenja.

Apelaciono vijeće je uvažilo prijedlog Tužilaštva BiH i na pregledanju snimka isključilo javnost zbog, kako je kazao tužilac Jude Romano, mogućih zaštićenih svjedoka koji se na njemu pojavljuju.

Dragan Šunjić se s Markom Radićem, Damirom Brekalom i Mirkom Vračevićem tereti za fizičko, psihičko i seksualno zlostavljanje zatočenika u zatvoru Vojno u Mostaru tokom 1993. i 1994. godine.

U tom objektu, kako stoji u optužnici, bilo je zatočeno 76 žena, djece i staraca, te određeni broj zatvorenika koji su dovedeni iz logora Heliodrom radi obavljanja prinudnih radova.

Radić, Šunjić, Brekalo i Vračević, bivši pripadnici Prve bjelopoljske bojne Druge brigade HVO-a, u februaru 2009. su nepravomoćno osuđeni na ukupno 80 godina zatvora, ali je nakon žalbi Tužilaštva i Odbranâ, Apelaciono vijeće odbacilo prvostepenu presudu i odredilo ponovno održavanje suđenja.

Na ovom ročištu Odbrana drugooptuženog je zatražila da u spis uvede nekoliko dokumenata koji se odnose na Dragana Šunjića – njegov izgled tokom rata i pripadnost vojsci. Tužilaštvo BiH se protivilo mnogim dokumentima ističući da nisu relevantni, te da ne predstavljaju nove dokaze.

Javnost nije, zbog isključenja, upoznata sa odlukom Apelacionog vijeća o ovim prijedlozima Šunjićeve Odbrane.

Nastavak suđenja zakazan je za 14. februar 2011. godine.

A.M.A.
Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji „Best“ iz Travnika, čiji vlasnik uprkos presudama sudova godinama nije mogao ući u svoj posjed.