Ponedjeljak, 11 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na statusnoj konferenciji održanoj pred Sudom BiH, vještaci kardiologije i neuropsihijatrije iznijeli su nalaz i mišljenje, rekavši da je optuženi Kornjača sposoban pratiti sudski proces, te da je neophodno da ima operaciju srca.

“Ne preporučujemo da ročište traje duže od 90 minuta, a optuženom savjetujemo da redovno kontroliše pritisak i uzima terapiju”, rekla je kardiologinja Gordana Jokić, sa čime se složila i Marija Kaučić-Komšić, vještakinja neuropsihijatrije, te dodala da Kornjača “ne pokazuje znake duševnih poremećaja”.

Darko Samardžić, predsjedavajući Sudskog vijeća, upitao je optuženog Kornjaču da li želi na operaciju srca u Tuzlu ili da “uđe u proces u skraćenom obliku”, na što je optuženi rekao da bi pristao na operaciju u Srbiji.

Sudsko vijeće je ranije saopćilo da ne postoje mogućnosti za njegovu operaciju u inostranstvu.

Kornjača je prvobitno bio optužen sa Miloradom Živkovićem i Duškom Tadićem za učešće u širokom i sistematičnom napadu na nesrpsko stanovništvo na području općine Čajniče, te zatvaranju, mučenju, ubijanju i prisilnom preseljenju civila sa ovog područja, ali je postupak odvojen zbog Kornjačine bolesti.

Na teret optuženima se stavlja da su u maju 1992. godine, pucajući iz automatskog oružja i bacajući ručne bombe, učestvovali u ubistvima 11 zatočenih civila u “Lovačkom domu” na Mostini.

U optužnici se navodi da je Kornjača bio komandant paravojne jedinice “Plavi orlovi”, kojoj je pripadao i Tadić, dok je Živković obavljao funkciju načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Čajniče i bio član Kriznog štaba u tom gradu.

Vesna Tupajić-Škiljević, braniteljica optuženog, rekla je da su nalazi vještaka nepotpuni, jer nisu uradili nalaz i mišljenje na osnovu kompletne dokumentacije, te zatražila dopunsko vještačenje, što je Sudsko vijeće odbilo.

                                                                                                                                   A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Zgrada Ustavniog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine i Federalnog tužilaštva Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Uhapšen tužilac zbog sumnje na primanje dara
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili su tužioca Kantonalnog tužilaštva Srednjobosanskog kantona Mehu Bradića zbog sumnje na primanje dara i drugih oblika koristi, saopšteno je iz Federalnog tužilaštva.
Nišani u Memorijalnom centru Veljaci u Bratuncu. Foto: Detektor
Sutra u Bratuncu ukop više osoba, većina nije mogla biti identifikovana
U Memorijalnom kompleksu i šehidskom mezarju “Veljaci” u Bratuncu sutra će biti klanjana dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka više žrtava bošnjačke nacionalnosti ubijenih tokom 1992. godine.
Godišnjica zločina nad više od 700 logoraša u Hadžićima