Počelo suđenje za zločine u Čajniču
This post is also available in: English
Alija Močević, nekadašnji predsjednik SDA Čajniče, ispričao je da je krajem aprila 1992. godine iz ovog grada s porodicom pobjegao u Skoplje, gdje mu je brat Suad pričao da je Živković izdavao naredbe i direktno učestvovao u privođenju i zatvaranju civila bošnjačke nacionalnosti.
“Brat mi je u negativnom smislu spominjao i Tadića, a i od drugih ljudi sam čuo da je on najviše zla nanio stanovništvu Čajniča”, rekao je Močević.
Živković i Tadić optuženi su da su od aprila do kraja maja 1992. godine učestvovali u širokom i sistematičnom napadu na nesrpsko stanovništvo na području općine Čajniče, te zatvaranju, mučenju, ubijanju i prisilnom preseljenju civila sa ovog područja.
Tužilaštvo ih tereti da su u maju 1992. godine, pucajući iz automatskog oružja i bacajući ručne bombe, učestvovali u ubistvima 11 zatočenih civila u “Lovačkom domu” na Mostini.
U optužnici se navodi da je Živković obavljao funkciju načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Čajniče i bio član Kriznog štaba u tom gradu, a Tadić je bio pripadnik paravojne jedinice “Plavi orlovi”.
Uz Živkovića i Tadića, za zločine protiv čovječnosti tereti se i Milun Kornjača, koji je bio komandant paravojne jedinice “Plavi orlovi”, ali je postupak protiv njega odvojen 20. decembra 2010. godine zbog teškog zdravstvenog stanja.
Močević je kazao da je 12. aprila 1992. godine, pod prisilom, s predstavnicima Srpske demokratske stranke (SDS) morao potpisati “saopćenje o sigurnosti građana Čajniča”, kojim je “ozvaničena srpska policija”.
“Na tom sastanku u Vatrogasnom domu, na koji sam faktički priveden, dogovoreno je da će srpska policija garantovati bezbjednost građana, što je bila potpuna predaja u zločinačke ruke. Cilj SDS-a je bio da ovlada policijom, koja može biti fizička prisila za donošenje bilo kakvih rješenja, jer je policija jedina imala oružje”, rekao je Močević, dodavši da su nakon toga Bošnjaci počeli “aktivnije odlaziti iz Čajniča, jer su bili nezaštićeni”.
Svjedok se prisjetio i da su uniformisane osobe srpske nacionalnosti na punktovima zaustavljale autobuse kojima su civili napuštali Čajniče, te ih legitimisale ili zatvarale.
Prije Močevićevog svjedočenja Tužilaštvo je pročitalo optužnicu i iznijelo uvodnu riječ, dok je Odbrana odbila da iznosi uvodno izlaganje, navodeći da će to uraditi nakon što Optužba završi dokazni postupak.
Dževad Muratbegović, tužilac Tužilaštva BiH, kazao je da će saslušanjem svjedoka te prezentacijom materijalnih dokaza uvjeriti Sud da su optuženi počinili djela koja im se stavljaju na teret.
Nastavak suđenja zakazan je za 17. januar 2011. godine, kada će Tužilaštvo saslušati nove svjedoke.