Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iznoseći svoj nalaz i mišljenje u korist Odbrane Momira Pelemiša, Radovan Radinović je rekao da je, na osnovu dokumentacije koja mu je dostavljena, zaključio da prvooptuženi nije bio u školi “Kula” u Pilici, niti je učestvovao u uklanjanju tijela ubijenih.

“Nisam naišao ni na jedan dokument da je Pelemiš bio na ‘Kuli’ u Pilici. On je mogao znati da su na tom prostoru u Pilici pristigli ratni zarobljenici, mogao je procijeniti da je to bezbjednosni problem, ali nije znao da će biti pogubljeni. Očekivao je da idu na razmjenu, te su iz bezbjednosnih razloga na tom lokalitetu bili i neki pripadnici Prvog bataljona”, zaključio je Radinović, čije je svjedočenje počelo 6. decembra 2010. godine.

Momir Pelemiš, bivši zamjenik komandanta Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), i Slavko Perić, nekadašnji pomoćnik komandanta za bezbjednost, optužnicom se terete da su 15. i 16. jula 1995. godine učestvovali u ubistvima oko 1.200 Srebreničana na Vojnoj ekonomiji Branjevo, te za ubistva oko 600 muškaraca u Domu kulture u Pilici.

U optužnici stoji da su zatvorenici prethodno boravili u školi “Kula” u Pilici, te da je Perić, uz znanje i pod komandom Pelemiša, pronašao i rasporedio vojnike Prvog bataljona da obezbjeđuju to područje.

Radinović je kazao da nije pronašao nijedan podatak da je Prvi bataljon donio naredbu o odvoženju zarobljenika autobusima, niti o mjestima egzekucije.

“Takve odluke je mogla donijeti vojska koja je dovela ratne zarobljenike u Pilicu, a nikako oni koji su obezbjeđivali prostor”, rekao je vještak.

On je kazao da Pelemiš nije bio na poziciji da donese takvu odluku, kao i da nije naišao na informaciju da je prvooptuženi znao šta se dešavalo u Pilici. Radinović je dodao da Pelemiš nije učestvovao ni u uklanjanju tijela ubijenih 17. jula 1995. godine.

“Pelemiš ni na koji način nije učestvovao u tome, niti prisustvom niti naređenjem”, rekao je vještak Radinović.

Suđenje će biti nastavljeno 8. decembra 2010., kada će ovaj vještak biti unakrsno ispitan.

Najčitanije
Saznajte više
Ristić i ostali: Preživio strijeljanje u Orahovcu
U nastavku suđenja za genocid u Srebrenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je preživio strijeljanje u Orahovcu.
Duraković: Materijalni dokazi Odbrane
Državni sud je prihvatio deset materijalnih dokaza Odbrane Duraković Ramiza, optuženog za zločine u Čajniču počinjene u februaru 1993. godine.
Avdičević i ostali: Razgovori sa zarobljenikom u Herama
Duško Zorić: Odbrana nije stupila u kontakt sa svjedokom
Stanić i ostali: Suprug ubijen u “Sušici”