Pelemiš i Perić: Zločin kao revanš
This post is also available in: English
Branko Jeftić, nekadašnji pomoćnik komandanta za pozadinu Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), rekao je da nije imao saznanja o zarobljenicima koji su ubijeni u Domu kulture u Pilici, jer je tokom jula 1995. godine bio “na terenu u okolini Žepe”.
“Neko je te zarobljenike doveo, neko ih je zatvorio i neko ih je ubio. Nisam čuo da je bilo ko iz Prvog bataljona učestvovao u tome”, kazao je Jeftić.
Ovaj svjedok je dodao da smatra da su ubistva zarobljenika bila “revanš” za zločine koji su se dogodili 1992. godine nad Srbima na tom području i da za to trebaju da “odgovaraju visoki dužnosnici, a ne obični vojnici koji su njihove naredbe samo izvršavali”.
Jeftić je dao iskaz u korist Odbrane Slavka Perića, koji se s Momirom Pelemišem tereti za genocid počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine.
Pelemiša, bivšeg zamjenika komandanta Prvog bataljona, i Perića, nekadašnjeg pomoćnika komandanta za bezbjednost, optužnica tereti da su 15. i 16. jula 1995. godine učestvovali u ubistvima oko 1.200 Srebreničana na Vojnoj ekonomiji Branjevo, te za ubistva oko 600 muškaraca u Domu kulture u Pilici.
U optužnici stoji da su zatvorenici prethodno boravili u školi “Kula” u Pilici, te da je Perić, uz znanje i pod komandom Pelemiša, pronašao i rasporedio vojnike Prvog bataljona da obezbjeđuju to područje.
Jeftić je rekao da su 15. jula 1995. godine potraživanja Prvog bataljona bila “uobičajena”, te da se od komande nije tražilo više municije ili goriva.
“Obična potraživanja Prvog bataljona Zvorničke brigade VRS-a za vojnike na liniji bila su 50 litara nafte, 20 litara benzina i 12 sanduka municije. Nafta i benzin su korišteni za prevoz vojnika, dok je ova količina municije bila sasvim uobičajena stvar”, rekao je Jeftić.
Odbrana Perića je na današnjem ročištu saslušala i Stevu Petrovića koji je od jula 1992. do aprila 1994. godine bio komandant Prvog bataljona Zvorničke brigade VRS-a.
Prema njegovom iskazu, pomoćnik komandanta za bezbjednost Prvog bataljona nije imao ingerencije da samostalno donosi odluke ukoliko naredbu nije dobio od komandanta ili njegovog pomoćnika.
“Ovo je procedura koje se držao Prvi bataljon dok sam ja bio tamo. Mislim da se kasnije nije ništa promijenilo i mislim da Perić nije mogao bilo šta da uradi ukoliko nije dobio naređenje od svog komandanta Milana Stanojevića”, rekao je Petrović.
Ovaj svjedok je dodao da je za ubistva u Domu kulture u Pilici saznao nakon povratka s terena na Nišićkoj visoravni u avgustu 1995. godine.
“Svašta sam čuo, ali svašta ljudi i pričaju. Mene to nije mnogo zanimalo. Pravo da vam kažem, ni danas ne bih o tome ovdje govorio”, kazao je svjedok.
Nastavak suđenja zakazan je za 1. decembar 2010.