Srijeda, 1 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok K2, nekadašnji saobraćajni policajac u Prijedoru, u iskazu koji je 2008. godine dao predstavnicima Tužilaštva BiH, naveo je da je 21. augusta 1992. s kolegama Vladimirom Šobotom i Miroslavom Parašem službenim vozilom pratio konvoj s civilima iz Prijedora ka Travniku, te da je prilikom zaustavljanja na planini Vlašić “začuo strašnu pucnjavu”.

 “Mislio sam da smo napadnuti i tada sam vidio kako se Dado Mrđa smije i govori mi da pogledam prema litici. Posvuda sam vidio krv i počeo sam povraćati. Šobot mi je rekao da uđemo u vozilo, a s nama je ušao i Paraš, koji je sve vrijeme ćutao. Otišli smo u kafanu u Skender-Vakuf, gdje je bilo 12-ak pripadnika interventnog voda. Bili su bučni i veseli, naručivali su skupa pića, svi su imali puno para”, stoji u izjavi svjedoka K2.

 Tužilaštvo BiH tereti Sašu Zečevića, Radoslava Kneževića, Petara Čivčića, Branka Topolu i Marinka Ljepoju da su 21. augusta 1992. sudjelovali u sprovođenju konvoja s više od 1.200 civila iz Prijedora prema Travniku, te izdvajanju oko 200 muškaraca, koje su potom na Korićanskim stijenama strijeljali. Civile su, prema navodima optužnice, prethodno opljačkali.

 Zečević, Knežević, Čivčić i Ljepoja su u to vrijeme, kako stoji u optužnici, bili pripadnici interventnog voda Stanice javne bezbjednosti (SJB) Prijedor, a Topola stražar u logoru Trnopolje.

 Miroslav Paraš, tadašnji komandir interventnog voda, u međuvremenu je preminuo, dok je Darko Mrđa, bivši pripadnik ove jedinice, pred Tribunalom u Haagu osuđen na 17 godina zatvora.

 Uz iskaz zaštićenog svjedoka K2, Tužilaštvo je u spis uložilo i album s fotografijama pripadnika interventnog voda koje je svjedok prepoznao.

Nastavak suđenja zakazan je za 18. novembar, kada će Tužilaštvo nastaviti dokazni postupak.   

                                                                                                                                  A.S.

Najčitanije
Saznajte više
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH Foto: Detektor
VSTV pregovara sa EU o spornom pravilniku nakon obustave finansiranja
Postoji mogućnost da Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) i Evropska komisija postignu kompromis u vezi s Pravilnikom VSTV-a, u dijelu koji se odnosi na vanjsko praćenje rada Odjela za imovinske kartone i način angažmana stručnjaka koji će obavljati nadzor, saznaje Detektor.
Maliću potvrđene tri godine zatvora zbog veličanja osuđenih ratnih zločinaca
Apelaciono vijeće Državnog suda potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Miodrag Malić osuđen na tri godine zatvora zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih ratnih zločinaca.
Treći put odgođeno izvršenje kazne Vojinu Pavloviću
Federacija mora hitno donijeti zakon o zaštiti zviždača