Srijeda, 26 marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ante Breljak je ispričao da je od 1992. godine bio pripadnik Vatrogasne jedinice u Bugojnu, te da je, uprkos brojnim pozivima da se prijavi u Hrvatsko vijeće odbrane (HVO), odlučio da “ne želi biti vojnik bilo koje strane”.

“U maju 1993. godine otišli smo brat i ja na ispomoć komšiji saditi njivu. Tu nas je opkolila HVO brigadna policija i odvela u hotel ‘Akvarijum’. Samo što sam došao, stavili su me na stolicu i rekli: ‘Ovo je veliki Bošnjak.’ Tog momenta došao je glavni i zatvorio mi oko udarcem. Tada je počelo maltretiranje i udaranje svim i svačim”, kazao je Breljak.

Kako je dodao svjedok, u hotelu “Akvarijum”, gdje su ga konstantno maltretirali pripadnici HVO-a, bio je zatvoren oko 15 dana, nakon čega je pušten “uz uslov da postane pripadnik Treće bojne HVO-a”.

“Poslali su nas direktno na liniju HVO-a, i gore smo bili kao u nekom pritvoru, bez dozvola i pod prismotrom. Dva dana prije sukoba sa Armijom BiH (ABiH), u julu 1993. godine, poslali su nas na kupanje i to sam iskoristio da se vratim kući i ne javim se više. Kada je počeo sukob, ostao sam u zgradi gdje je bila ABiH. Tamo je bilo dosta mojih komšija Hrvata i, koliko znam, niko od njih nije zatvaran ili zarobljen”, dodao je Breljak.

Za učešće u zločinima nad civilima hrvatske nacionalnosti koji su 1993. i 1994. godine bili zatočeni u Salonu namještaja “Slavonija DI”, logoru na stadionu “Iskra”, “BH Banci” te garažama i privatnim kućama u Bugojnu, Tužilaštvo BiH tereti Nisveta Gasala, Musajba Kukavicu, Enesa Handžića i Senada Dautovića.

U optužnici se navodi da su Gasal i Kukavica bili odgovorni za funkcionisanje logora na stadionu “Iskra”, gdje su muškarci bili zatvoreni u neuslovnim prostorijama, da je Handžić obavljao dužnost načelnika za bezbjednost 307. brigade ABiH, a Senad Dautović načelnika Stanice javne bezbjenosti (SJB) Bugojno.

Na ovom ročištu je u korist Odbrane četvrtooptuženog Dautovića svjedočio i Nijaz Jusufspahić, bivši ratni komandir Vatrogasne jedinice u Bugojnu, koji je kazao da je njegova jedinica u periodu od 1992. pa sve do jula 1993. godine radila na gašenju požara i “dostavljala vodu na linijama ABiH i HVO-a”.

Jusufspahić je potvrdio da su u maju 1993. godine pripadnici HVO-a zarobili vatrogasca Antu Breljka, te da je naredio svojim kolegama da blokiraju grad kako bi došlo do njegovog puštanja.

“Sjećam se kada je pušten – samo je došao da se pozdravi i odmah išao na liniju. Užasno je izgledao, imao je masnice po leđima, i žute i crne…”, dodao je on.

Ante Ivković, treći svjedok Dautovićeve Odbrane na ovom ročištu, kazao je kako se 20. jula 1993. godine – u vrijeme sukoba između HVO-a i ABiH – nalazio kod “susjeda u podrumu”.

“U tijeku noći bile su borbe, ali kada se razdanilo, otišao sam kući i došli su iz ABiH i odveli me u obližnju garažu da me pritvore. Bio sam tamo dva ili tri sata i moji susjedi su došli da zamole da me puste jer nemam veze sa sukobima, i nakon toga sam otišao kući”, dodao je Ivković.

Naredno ročište zakazano je za 13. oktobar ove godine.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje godišnjice ubistva devet civila iz Sijekovca: Molili smo da nas puste
Polaganjem cvijeća danas će u Sijekovcu kod Broda biti obilježene 33 godine od ubistva devet civila, među kojima je najmlađa žrtva imala 17 godina, za što je do danas procesuirana samo jedna osoba.
Potvrđena odbijajuća presuda bivšem zaposleniku Tužilaštva BiH
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine je pravosnažnom presudom odbilo optužnicu protiv Mustafe Vrapca, bivšeg zaposlenika Tužilaštva BiH.
Oslobođeni za zločine na području Teslića tuži BiH