Ponedjeljak, 9 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema prvostepenoj presudi, koja je donijeta u junu 2009. godine, Đukić je proglašen krivim jer je, kao komandant Taktičke grupe (TG) Ozren Vojske Republike Srpske (VRS), 25. maja 1995. naredio granatiranje Tuzle iz topova 130 mm, kada je na tuzlanskoj Kapiji stradala 71 osoba, a više od 150 ranjeno.

Istom presudom Đukić je oslobođen krivnje da je tri dana poslije također naredio granatiranje Tuzle.

Tužilaštvo BiH je pobijalo prvostepenu presudu zbog odluke o visini krivičnopravne sankcije, ali i troškova krivičnog postupka, zatraživši da se Đukiću izrekne kazna zatvora u dužem trajanju, te da optuženi nadoknadi troškove krivičnog postupka.

Odbrana optuženog je u žalbi navela da je došlo do bitnih povreda odredbi krivičnog postupka, povrede krivičnog zakona na štetu optuženog, te pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja. Zatražili su da se optuženi oslobodi krivice ili presuda ukine i ponovno održi suđenje.

Obje žalbe je Apelaciono vijeće odbilo kao neosnovane.

Đukić se nalazi u pritvoru od novembra 2007. godine, a u izrečenu kaznu bit će mu uračunato i to vrijeme.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: “Ogovaranja” o zločinu u Bukrešu
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine rekao je da se pričalo da je zločin u Bukrešu u septembru 1992. počinila “Malovićeva” jedinica.
Olović: Odvođeni u policiju u Miljevini pa u zatvor u Foči
Prvi svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o hapšenjima u Miljevini kod Foče i ulozi optuženog Miće Olovića.
Ivanović: Presuda za silovanje u Foči 19. marta
Kunarac negirao krivicu za zločine u Foči
Bućan i ostali: Saslušanje svjedoka bez prisustva javnosti