Ponedjeljak, 12 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Mandić, nekadašnji ministar pravde u Vladi Republike Srpske (RS), koji je na suđenju Radovanu Karadžiću počeo sa svjedočenjem 30. juna ove godine, kazao je da je Vlada RS-a, “u teškim momentima kada se kretalo od nule”, uradila sve što je bilo u njenoj moći da se spriječe “događaji koji su nanosili štetu srpskom, ali i muslimanskom i hrvatskom narodu”.

“Vlada je poduzimala sve mjere da se spriječe kršenja ljudskih prava i međunarodnih normi, ali pošto to nije bilo dovoljno, i vi ste poduzeli mjere iz vaše ingerencije. (…) Vi ste izdali naredbu o načinu postupanja s ratnim zarobljenicima i smatram da je to bilo potrebno jer je vladala slaba koordinacija s terenom”, kazao je Mandić odgovarajući na pitanja optuženog Karadžića.

Mandić je dodao da srpska vlada nikada nije imala “zločinačke namjere”, te da su lokalne vlasti i krizni štabovi u općinama nekada zatvarali žene i djecu nesrpske nacionalnosti, dok tome nije stala u kraj Vlada RS-a formiranjem Centralne komisije za razmjenu ratnih zarobljenika.

Radovanu Karadžiću, nekadašnjem predsjedniku RS-a i vrhovnom komandantu njenih oružanih snaga, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MSKJ/ICTY) sudi se za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

Na teret mu se stavlja i učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu s drugim pripadnicima rukovodstva bosanskih Srba, kako bi se Bošnjaci i Hrvati protjerali s područja na koja su Srbi polagali pravo.

Na pitanje optuženog Karadžića da li je Vlada RS-a računala da će bosanski muslimani i Hrvati biti zastupljeni u vlasti, Mandić je odgovorio potvrdno, te dodao da je Ministarstvo pravde RS-a, pod njegovim rukovodstvom, tri mjeseca nakon početka rata u BiH nastojalo zapošljavati sudije i tužioce različitih nacionalnosti.

“Bilo je otpora u pojedinim dijelovima Republike i čak u Skupštini, jer su poslanici izražavali nezadovoljstvo mojim prijedlozima i vašim potvrđivanjem funkcionera nesrpske nacionalnosti. Čak su u nekoliko navrata prolongirana pojedina imenovanja dok se ne obavi razgovor s tim protivnicima, odnosno uvjeri ih se da treba tako da se radi”, objasnio je Mandić.

Optuženi Karadžić nastavit će ispitivanje svjedoka Mandića u srijedu, 14. jula ove godine.

D.Dž.
Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo odustalo od istrage o napadu policije na djecu u Sarajevu pa je ponovo pokrenulo nakon žalbe roditelja
Tužilaštvo u Sarajevu odlučilo je krajem aprila da neće provoditi istragu o prijavi za napad policajaca na djecu ispred tržnog centra, kao ni njihovih kolega koji nisu htjeli zaprimiti prijavu, saznaje Detektor. Glavna kantonalna tužiteljica je usvojila prigovor advokatice porodica i naložila novu provjeru prijave.
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve