Četvrtak, 24 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Pred Domom kulture dočekao nas je Slavko Perić. Nas dvadesetak rasporedio je na utovar leševa, rekavši da sve sklonimo u kamione i očistimo Dom. Ja sam sve vrijeme bio unutra dovlačeći leševe do vrata. Tada su ih drugi preuzimali i utovarivali u kamion. Kakav je to posao bio… da ti se povraća i život smuči”, kazao je Cvjetko Stević.

Momir Pelemiš, bivši zamjenik komandanta i načelnik štaba Prvog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), i Slavko Perić, bivši pomoćnik komandanta za bezbjednost u istom bataljonu, terete se za učešće u genocidu počinjenom u Srebrenici u julu 1995. godine.

U optužnici se navodi da je 15. i 16. jula 1995. godine u Domu kulture Pilica, u nehumanim uslovima, bilo zatočeno oko 600 Bošnjaka, koje su 16. jula pripadnici VRS-a “pogubili po prijekom postupku”, unutar zgrade i u njenoj neposrednoj blizini. Kako smatra Tužilaštvo BiH, ubistva su vršena uz znanje obojice optuženih.

Na utovaru leševa u Domu kulture u Pilici, u julu 1995. godine, radio je i svjedok Cvjetko Marković, koji je ubijene ubacivao u kamion. Marković je također kazao da je zadatak dobio od “bezbjednjaka” Perića.

“Perić je sve vrijeme bio tu. Ja u Dom nisam ulazio, jer nisam mogao da izdržim. Teško je sve to bilo. Radije bih se ubio nego što sam sve ovo doživio”, rekao je Marković, dodavši da je kamion sa leševima odvezen u pravcu Zvornika.

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedoci su kazali da prilikom utovara leševa nisu vidjeli nijednog pripadnika vojske ili policije, ali da se sjećaju da je bilo “nekih naoružanih ljudi”.

Sljedeće ročište zakazano je za 25. maj 2010. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Ristić i ostali: Preživio strijeljanje u Orahovcu
U nastavku suđenja za genocid u Srebrenici, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je preživio strijeljanje u Orahovcu.
Duraković: Materijalni dokazi Odbrane
Državni sud je prihvatio deset materijalnih dokaza Odbrane Duraković Ramiza, optuženog za zločine u Čajniču počinjene u februaru 1993. godine.
Avdičević i ostali: Razgovori sa zarobljenikom u Herama
Duško Zorić: Odbrana nije stupila u kontakt sa svjedokom
Stanić i ostali: Suprug ubijen u “Sušici”