Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće će odluku donijeti naknadno.

Prijedlog o produženju pritvora Zulfikaru Ališpagi zvanom “Zuka” Državno tužilaštvo temelji na postojanju osnovane sumnje da je sudjelovao u zločinu u selu Trusina, te zbog opasnosti od bjekstva i uticaja na svjedoke ili saučesnike, kao i zbog mogućnosti da bi boravkom na slobodi narušio javni red.

Tužilaštvo smatra da su razlozi za produženje pritvora opravdani, dok Odbrana osumnjičenog Ališpage ističe da su “nedovoljni i neuvjerljivi”, te da se trebaju odrediti mjere zabrane.

Ališpago se sumnjiči da, kao komandant Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), nije učinio “nužne i razumne mjere” i kaznio pripadnike svoje jedinice koji su 16. aprila 1993. godine izvršili napad ne selo Trusina (općina Konjic). Prilikom tog napada ubijeno je 19 civila i tri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Po nalogu Tužilaštva BiH, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su uhapsili Ališpagu 1. februara 2010. godine, od kada se nalazi u pritvoru.

Asim Crnalić, Ališpagin branilac, tvrdi da Tužilaštvo BiH ne posjeduje “odgovarajuće dokaze” o njegovom učešću ili znanju da se zločin desio, te predlaže određivanje jemstva u novcu i nekretninama kako bi dokazali da osumnjičeni nema namjeru pobjeći iz BiH.

“Gospodin Zulfikar Ališpago je duže vrijeme surađivao s Tužilaštvom BiH i znao je da se vodi istraga protiv njega, ali nije pobjegao. (…) Smatram da stajalište Tužilaštva o mogućem narušavanju javnog reda ima političku konotaciju jer ističe da su u zločin u Trusini – koji Odbrana ne spori – bili umiješani najviši dužnosnici civilnog i vojnog vrha, a pri tome ne navode o kojim osobama je riječ”, kazao je Crnalić.

Vijeću se obratio i osumnjičeni Ališpago, koji je kazao da on nije komandovao Specijalnim odredom u vrijeme napada na Trusinu, nego da je nad tom jedinicom nadležnost imao Nihad Bojadžić. Također je dodao da je zahvaljujući pomoći koju je pružio Tužilaštvu i pokrenuta istraga za zločine u tom selu.

“Mislim da je kompletna istraga moja zasluga, a iako sam znao odranije da sam osumnjičen za zločine u Trusini, nisam pobjegao”, rekao je Ališpago.

Zbog sumnji da je sudjelovao u istim zločinima, u novembru 2009. godine uhapšen je i Nihad Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” ABiH.

Po nalogu Tužilaštva BiH također su uhapšeni i Mensur Memić, Dževad Salčin, Senad Hakalović, Jusuf Hadžajlija i Nedžad Hodžić. Osumnjičeni su bili pripadnici Specijalnog odreda i 45. brdske brigade ABiH “Neretvica”.

Prema pisanjima medija, u Sjedinjenim Američkim Državama uhapšeni su i Rasema Handanović i Edin Džeko, koji se također sumnjiče za sudjelovanje u istom zločinu.

Najčitanije
Saznajte više
Bužimkić i ostali: Odbrana traži ukidanje pritvora poslije više od dvije godine
Odbrana Nedžada Ćehića, optuženog za zločine na području Bosanske Krupe, iznijela je prijedlog za ukidanje pritvora, ocijenivši da poslije duže od dvije godine nema razloga za tu mjeru.
Mehmedagić: Zvali ga zbog pristupa serverima
Na suđenju bivšem direktoru Obavještajno-sigurnosne službe (OSA) za zloupotrebu položaja, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je jedno vrijeme održavao servere Američkog univerziteta i da je poslije sarađivao s istražnim organima u vezi s pristupom serverima.
Peković: Od članova porodice i komšija čuli o ubistvu