Utorak, 27 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pritvor je određen zbog “postojanja okolnosti koje ukazuju na opasnost od bjekstva”, te mogućnosti da bi osumnjičeni Zulfikar Ališpago boravkom na slobodi vršio utjecaj na svjedoke i saučesnike.

“Sud je također utvrdio da postoje vanredne okolnosti, jer se radi o krivičnom djelu za koje se može izreći kazna zatvora od deset godina ili teža kazna, a koje je posebno teško s obzirom na način izvršenja ili posljedicu krivičnog djela. Puštanje osumnjičenog na slobodu rezultiralo bi stvarnom prijetnjom narušavanja javnog reda”, stoji u odluci Suda BiH.

Ališpago, nekadašnji komandant Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), osumnjičen je da nije učinio “nužne i razumne mjere” kako bi kaznio pripadnike svoje jedinice koji su 16. aprila 1993. godine izvršili napad ne selo Trusina, kada je ubijeno 19 civila i tri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Osumnjičeni je uhapšen 1. februara, a odlukom Suda pritvor mu može trajati do 1. marta 2010. godine.

Zbog sumnje da su učestvovali u istom zločinu, u pritvoru se nalaze Nihad Bojadžić, Mensur Memić, Dževad Salčin i Senad Hakalović, dok se osumnjičeni Jusuf Hadžajlija i Nedžad Hodžić nalaze na slobodi uz mjere zabrane.

Prema pisanju medija, u Sjedinjenim Američkim Državama su uhapšeni Rasema Handanović i Edin Džeko, koji su također osumnjičeni za isti zločin.

Najčitanije
Saznajte više
Sutkinja iz Banje Luke tvrdi da je bila pod pritiskom
Sutkinja Osnovnog suda u Banjoj Luci Marela Jevtović ustvrdila je na pripremnom ročištu za disciplinski postupak koji je protiv nje pokrenut zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluke ili procesnim radnjama, te davanja ili prikazivanja Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) lažne, obmanjive ili nedovoljne informacije, da je konstantno bila izložena pritisku i opstrukcijama.
Simbad Bajrektarević (desno) s braniocem Huseinom Mušićem (lijevo) ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Simbad Bajrektarević: Optuženi privođen zbog prijetnji preko Facebooka
Na suđenju Simbadu Bajrektareviću, optuženom za terorizam, svjedok Suda Bosne i Hercegovine je potvrdio da mu je optuženi prijetio putem društvenih mreža, kao i da je to saznao od kolega koje su ga privele.
Ekshumirani posmrtni ostaci u Kozarcu