Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Prema navodima registrara, 31 advokat s liste Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) eliminisan je zbog “konflikta interesa”, 38 advokata nije imalo dovoljno iskustva za ovako složeni predmet, 23 su imala prethodne obaveze i boravište im je bilo udaljeno od Tribunala, što bi “otežalo pripremu za suđenje”, te je još 16 advokata iz određenih razloga nepodobno.

“Bilo je očekivati da će Ured registrara ograničiti izbor kandidata na one koji su zaista spremni da preuzmu posao branioca i koji pri tome nemaju smetnje da obavljaju taj posao”, navodi se u odgovoru registrara na Karadžićevu žalbu o postavljenju Richarda Harveyja za branioca.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, 7. decembra 2009. godine je podnio žalbu na odluku o postavljenju Harveyja, tvrdeći da mu nije dozvoljeno da sam izabere advokata, već “s neke liste pet favorita registrara”.

Tužilaštvo u Haagu tereti Karadžića, kao bivšeg vrhovnog komandanta oružanih snaga RS-a, za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja na području BiH između 1992. i 1995. godine.

Karadžić je uhapšen u julu 2008., a suđenje mu je počelo u oktobru ove godine.

Budući da je optuženi odbijao da se pojavi na početku suđenja, registrar je u novembru 2009. imenovao Harveyja za njegovog branioca, koji će ga zastupati u nastavku suđenja 1. marta 2010. godine, ukoliko i dalje bude “ometao tok suđenja”.

Iako je Tribunal već jednom odbio Karadžićevu žalbu na odluku o imenovanju branioca, ocijenivši je “manjkavom”, optuženi je u decembru ponovno zatražio da se ukine odluka o postavljenju Richarda Harveyja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu