Članak

MKSJ/ICTY: Hitne akcije za ostanak međunarodnog osoblja

4. Decembra 2009.14:49
Obraćajući se Vijeću sigurnosti UN-a, Serge Brammertz, glavni tužilac u Haagu, izrazio zabrinutost zbog mogućeg odlaska međunarodnog osoblja iz odjelâ za ratne zločine Suda i Tužilaštva BiH.

This post is also available in: English

“Ako se ovo pitanje hitno ne riješi, suđenja i istrage za ratne zločine koje su u toku mogle bi biti ugrožene. To će također imati ozbiljne posljedice po rad Tribunala. Potrebna je žurna akcija”, kazao je Brammertz.

Prema izlaznoj strategiji, međunarodne sudije i tužioci bi trebali napustiti našu zemlju do kraja 2009. godine.

Brammertz je zajedno s Patrickom Robinsonom, predsjednikom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY), predao Vijeću sigurnosti redovni polugodišnji izvještaj o napretku implementacije završne strategije Tribunala.

Glavni tužilac je kazao da se zemlje bivše Jugoslavije i dalje suočavaju sa značajnim preprekama i izazovima kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina, naglasivši da zabrana izručenja državljana drugim zemljama ugrožava istrage i procesuiranja, kao i legalne barijere za prebacivanje slučajeva ratnih zločina između država.

Brammertz je također informisao Vijeće da će prebacivanje materijala u vezi s istragama domaćim tužilaštvima uskoro biti završeno i tako će se zemljama bivše Jugoslavije prebaciti 17 spisa koji uključuju 43 osumnjičena.

U obraćanju Vijeću sigurnosti glavni haški tužilac je najavio i moguće izmjene optužnice protiv Ratka Mladića, bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske koji se više od decenije nalazi u bjekstvu.

“Nedavni početak suđenja Radovanu Karadžiću podsjetnik je na činjenicu da je Ratko Mladić još uvijek u bjekstvu i da je njegovo mjesto pred Sudskim vijećem, s Karadžićem. Pravnici iz Tužilaštva trenutno pregledaju Mladićevu optužnicu, te razmatraju moguće izmjene u skoroj budućnosti”, kazao je Brammertz.

Predsjednik MKSJ-a također je upozorio da činjenica da su Ratko Mladić i Goran Hadžić, koji je optužen za zločine u Hrvatskoj, i dalje na slobodi predstavlja ozbiljnu prepreku za okončanje mandata Tribunala.

“Ukoliko ne budu uhapšeni, to će okaljati historijski doprinos Vijeća sigurnosti izgradnji mira u bivšoj Jugoslaviji”, smatra Robinson.

Osim ovoga, predsjednik je zatražio od Vijeća sigurnosti da pomogne u osiguravanju mjera za zadržavanje kvalificiranog osoblja, naglašavajući da, zbog potrage za stalnim zaposlenjem, “Tribunal u prosjeku gubi jednog člana osoblja svakog radnog dana”.

“Stvarnost situacije je takva da postoji veoma realan rizik za sposobnost Tribunala da provodi svoj posao što ekspeditivnije i nepristrano tokom preostalih godina svog mandata”, rekao je Robinson.

Predsjednik MKSJ-a je ponovio svoj poziv da se žrtvama ratnih zločina osigura kompenzacija, istaknuvši da pravda nije samo kažnjavanje počinitelja, nego i “vraćanje dostojanstva žrtvama” osiguravajući im konkretna sredstva da ponovo izgrade svoje živote.

Robinson je na kraju podsjetio kako se, prema posljednjim procjenama, očekuje da sva suđenja budu okončana do sredine 2011., osim suđenja Radovanu Karadžiću, čiji se završetak očekuje 2012. godine. Žalbeni postupak u Karadžićevom slučaju bi bio gotov u februaru 2014., a ostali žalbeni postupci 2013. godine.

Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za mnogobrojne zločine počinjene tokom rata u BiH. Suđenje mu je počelo krajem oktobra ove godine, a nastavak je zakazan za 1. mart 2010.

This post is also available in: English