Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Skupština Crne Gore usvojila je deklaraciju kojom prihvata rezoluciju Evropskog parlamenta iz januara ove godine, kojom se osuđuje genocid počinjen u Srebrenici i proglašava 11. juli Danom sjećanja.

Isto je uradio Hrvatski sabor, nazvavši to političkom odlukom kojom jednom zauvijek osuđuju “zločin ma ko ga proizveo, i u bilo čije ime i s bilo kakvim ciljevima”.

Rezoluciju još uvijek nisu ispoštovale Srbija i Bosna i Hercegovina.

Državni parlament BiH je razmatrao prijedlog njenog usvajanja, ali je odbijen glasovima poslanika iz Republike Srpske.

Prije 14 godina, 11.  jula 1995., srpske snage predvođene Ratkom Mladićem učestvovale su u ubistvima oko 8.000 Bošnjaka na području Srebrenice, Bratunca i Zvornika.

Međunarodni sud pravde je 2007. godine ovaj masakr proglasio genocidom.

U vrijeme kada je počinjen genocid u Srebrenici, Crna Gora i Srbija bile su dio Savezne Republike Jugoslavije. Poslije proglašenja nezavisnosti Crne Gore, zvaničnici ove države su se javno izvinili bosanskim žrtvama za svoju ulogu u ratu u Bosni.

Rezolucija Evropskog parlamenta genocid u Srebrenici naziva “najvećim ratnim zločinom u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata” i “simbolom nemoći međunarodne zajednice da interveniše i zaštiti civile”.

Rezolucija je također pozvala sve balkanske zemlje da usvoje deklaraciju kojom 11. juli proglašavaju Danom sjećanja na žrtve genocida.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu