Lalović i Škiljević: Završen dokazni postupak Tužilaštva BiH
This post is also available in: English
Na samom kraju dokaznog postupka Tužilaštva na suđenju za zločine počinjene u Kazneno-popravnom (KP) domu “Butmir” na Kuli kod Sarajeva, kao materijalni dokaz uložen je videozapis obilaska ovog KP doma.
Na ovom snimku iz 1992. godine, koji je prikazan u sudnici, vide se Momčilo Mandić, tadašnji ministar pravde Republike Srpske, Paddy Ashdown, izaslanik Velike Britanije u BiH, te Radovan Karadžić, tadašnji predsjednik Republike Srpske.
Tužilac Behaija Krnjić je kazao da se na snimku vidi i “optuženi Soniboj Škiljević u vojnoj uniformi”. Uz snimak Sudsko vijeće je dobilo i transkript vođenog razgovora.
Uz Škiljevića, Tužilaštvo BiH tereti i Radoja Lalovića za dešavanja na Kuli, gdje su zatočenici, među kojima žene i djeca, “držani u nehumanim uslovima” i odvođeni na prinudne radove. Prema optužnici, upravnik na Kuli je do kraja 1992. godine bio Lalović, a Škiljević njegov zamjenik, da bi od decembra 1992. do kraja 1995. godine i sam obavljao funkciju upravnika.
Kao dokaz Tužilaštvo BiH je predložilo i transkript presretnutog razgovora između Momčila Mandića i Radivoja Grkovića, tadašnjeg komandanta Nedžarićkog bataljona, koji je Tužilaštvo dobilo od tadašnjih Službi bezbjednosti Republike BiH.
“Radi se o molbi upućenoj Mandiću da pošalje 30-40 Turaka. Mandić je obećao da će tu molbu ispuniti uz pomoć Lalovića”, kazao je tužilac Krnjić.
Tužilaštvo BiH je kao dokaz uložilo i ovjerenu fotokopiju prijave o povredama na dežurstvu koju je 23. augusta 1993. godine sačinio izvjesni Ilija Soro, a koja je upućena upravniku KP doma “Butmir” na Kuli.
U prijavi je, kako je kazao tužilac, “konstatovano da su iz spavaona izvođeni i pretučeni zatvorenici muslimanske nacionalnosti”.
Sudu je predato i nekoliko zahtjeva vojnih vlasti upućenih KP domu “Butmir” na Kuli “radi odvođenja zatvorenika na obavljanje radova”, te spiskova sa imenima zatočenika, koji “nisu ovjereni, nemaju naznake ko ih je sačinio, niti ima naznačeno vrijeme kada su sačinjeni”.
Odbrana optuženih je prigovarala na vjerodostojnost ovih dokumenata.
Preko materijalnih dokaza Tužilaštvo BiH je pokušalo dokazati i status optuženih u KP domu “Butmir” na Kuli, ulažući u spis imena zaposlenih. U spis je uložena i potvrda za koju tužilac kaže da ju je potpisao Lalović kao upravnik, dodavši da njen sadržaj nije bitan.
U jednom od dopisa Kazneno-popravnog doma od 17. novembra 1992. godine, kazao je tužilac, Radoje Lalović kao upravnik “traži odobravanje određenih sredstava za zarobljene”. I taj dopis je predložen kao dokaz.
Uložena je i odluka Ministarstva pravde tadašnje Srpske Republike BiH u kojoj se navodi da se od 1. maja 1992. godine “osnivaju kazneno-popravne organizacije”. Uz to, priložena je i odluka o osnivanju KP doma “Butmir” objavljena u Službenom glasniku 30. juna 1992. godine.
Nastavak suđenja je 19. augusta 2009. godine, kada će Odbrane početi izvođenje dokaza.