Subota, 5 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odlukom Sudskog vijeća, Odbrana Gojka Kličkovića moći će “nakon godišnjih odmora” saslušati Radovana Karadžića i Momčila Krajišnika.

“Vijeće je zaprimilo vaš prijedlog i nije nikakav problem da saslušate Karadžića i Krajišnika”, rekao je Zoran Božić, predsjedavajući Vijeća.

Kličkovićeva Odbrana je predložila da, ukoliko Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) odobri njen zahtjev, Karadžića i Krajišnika sasluša “kao prve svjedoke nakon godišnjih odmora”.

Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik bi trebali svjedočiti o udruženom zločinačkom poduhvatu, što se, između ostalog, optužnicom Tužilaštva BiH stavlja na teret Gojku Kličkoviću, Mladenu Drljači i Jovanu Ostojiću.

Kličkovića, Drljaču i Ostojića Tužilaštvo BiH tereti i za zločin protiv čovječnosti počinjen tokom 1992. godine nad Bošnjacima s područja Bosanske Krupe.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, očekuje početak suđenja pred MKSJ-om za učešće u genocidu i drugim zločinima tokom rata u BiH. Krajišnik, bivši predsjednik Skupštine Republike Srpske, pred MKSJ-om je osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti i sudjelovanja u udruženom zločinačkom poduhvatu.

Na ovom ročištu su Odbrane optuženih Kličkovića i Ostojića saslušale Božu Pilipovića, bivšeg pripadnika 11. krupske lake pješadijske brigade, koji je kazao da nije bio upoznat sa zločinima počinjenim nad Bošnjacima u Krupi, kao ni o sudjelovanju izvjesnog Joje Plavanjca u ubistvima zatvorenika u školi “Petar Kočić” u tom gradu.

“Nisam čuo da je Plavanjac nekog ubio. Javljali su se novi događaji koji su potiskivali stare, tako da se ti nisu ponovo prepričavali”, objasnio je Pilipović.

U optužnici stoji da je Plavanjac početkom augusta 1992. godine u školi “Petar Kočić” ubio nekoliko muškaraca koji su tu bili zatvoreni.

Pilipović je kazao da je nekoliko događaja tokom 1991. i 1992. godine doprinijelo otpočinjanju sukoba u Krupi, te je istakao da je incident s vojnom kartotekom izazvao “krizu vlasti”.

“Sjećam se da je dio kartoteke pred sukob 21. aprila 1992. godine vraćen iz Bužima u Krupu. U tom periodu vlast nije mogla normalno funkcionisati”, istakao je Pilipović.

Ovaj svjedok je kazao da je u oktobru 1992. godine napustio 11. krupsku laku pješadijsku brigadu, nakon čega je nastavio rad u Ministarstvu odbrane Srpske opštine Bosanska Krupa.

Nastavak suđenja zakazan je za utorak, 7. juli 2009. godine.

 

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima