Subota, 22 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pred Odjelom za ratne zločine Suda BiH, Ljubo Tomić i Krsto Josić negirali su krivicu za zločine protiv civilnog stanovništva počinjene u Zvorniku.

“Časni Sude, nisam to uradio i ne osjećam se krivim”, kazao je Tomić, a slično je ponovio i saoptuženi Josić.

Tužilaštvo ovu dvojicu bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) tereti da su 26. juna 1992. godine, “pucajući iz vatrenog oružja”, učestvovali u ubistvima triju civila Bošnjaka u mjestu Kozluk, općina Zvornik.

Prema navodima optužnice, Bošnjaci su protjerani iz Kozluka te su se skrivali u šumi zvanoj “Marhoši”, koju su opkolili pripadnici srpske vojske. Optuženi su, smatra Tužilaštvo, pronašli preostale Bošnjake i “prepoznali svoje komšije te, u namjeri da ih liše života, pucali u njih iz vatrenog oružja”.

Optužnicu protiv njih Sud je potvrdio u aprilu 2009. godine, a prema zakonskim odredbama, suđenje bi trebalo biti zakazano 30 dana nakon izjašnjenja o krivici.

Najčitanije
Saznajte više
Mehinović: Počelo suđenje za zločine u Banovićima
Čitanjem optužnice počelo je suđenje Dervišu Mehinoviću za zločine počinjene nad civilima na području Banovića 1993. godine.
Obradović i ostali: Moguće da je služba bezbjednosti preuzela aktivnosti u Novoseocima
Na suđenju za zločine na Sokocu, vještak Odbrane izjavio je da Izviđačka četa nije mogla biti pretpočinjena Vojnoj policiji za vrijeme akcije u Novoseocima i da komandir Vojne policije ne može davati naređenja pripadnicima drugih jedinica.
Određene mjere zabrane osumnjičenom za zločine u Foči
Kevac: “Čuvajte se svojih komšija”
Stanić i ostali: Saznanja o ubistvu i ukopu brata