Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće je donijelo odluku da u dokaze uvrsti audio i pisani transkript svjedočenja Vinka Pandurevića, optuženog za genocid, koje je dao pred Tribunalom u Haagu.

Odluka je donesena na suđenju Miloradu Trbiću, koji se optužnicom Suda BiH tereti da je, kao pomoćnik načelnika za bezbjednost Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u pogubljenju više od 7.000 Bošnjaka u julu 1995. godine u Srebrenici.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Davorin Jukić izvijestio je prisutne da će se, pored Pandurevićevog svjedočenja, u dokazni spis uvesti i optužnica koja je protiv Trbića podignuta 1. aprila 2003. godine u Sjevernoj Karolini (SAD). Trbić je u SAD-u boravio nakon što je Haag pokrenuo optužnicu protiv njega.
Trbić je u Americi proglašen krivim za prevaru imigracionih vlasti. Odlukom tamošnjih vlasti deportovan je i prvobitno, 2005. godine, prebačen u Pritvorsku jedinicu Haškog tribunala, odakle je prebačen u nadležnost vlasti u BiH.

I na ovoj statusnoj konferenciji raspravljano je o pitanju imovinskopravnih zahtjeva oštećenih strana.

Suđenje Trbiću započelo je u novembru 2007., a Tužilaštvo je objavilo poziv oštećenim stranama za podnošenje imovinskopravnih zahtjeva u januaru ove godine.

Tužilaštvo je obavijestilo Sudsko vijeće da nisu bili u stanju da kontaktiraju sve koji su podnijeli zahtjev.

“Morate imati u vidu da je veliki broj tih zahtjeva, zbog toga nam je potrebno više vremena, minimalno još dvije sedmice”, kazalo je Tužilaštvo.

Sud je zamolio Tužilaštvo da ubrza postupak kako bi se mogli izjasniti o ovom pitanju.

Suđenje se nastavlja novom statusnom konferencijom koja će se održati 18. maja 2009. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.