Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Visoki predstavnik Valentin Inzko i glavni haški tužilac Serge Brammertz su nakon sastanka u Sarajevu zaključili da je, s obzirom na veliki broj predmeta ratnih zločina pred domaćim pravosuđem, snažna strategija “trebala biti davno prije usvojena”.

Strategija za procesuiranje ratnih zločina u BiH usvojena je u decembru 2008., nakon više od dvije godine rasprava. Prema ovoj strategiji, bit će potrebno 15 godina za procesuiranje svih osoba osumnjičenih za ratne zločine počinjene tokom rata u BiH.

Visoki predstavnik je zagarantovao “kontinuiranu podršku OHR-a u osiguranju pune saradnje organa vlasti u BiH s Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY)”.

“Puna saradnja BiH s Haškim tribunalom predstavlja prioritet za ovaj ured. Spreman sam da upotrijebim ovlasti koje su mi dodijeljene ukoliko to bude potrebno”, izjavio je Inzko, koji je naglasio i da su zločine počinili pojedinci i ti pojedinci moraju snositi odgovornost. Inzko smatra da je predaja Ratka Mladića i Gorana Hadžića Haškom tribunalu prioritet, te da saradnja među agencijama “usmjerena na razbijanje mreža njihovih pomagača mora biti nastavljena”.

Inzko i Brammertz su razgovarali i o Radovanu Stankoviću, osuđenom na 20 godina zbog ratnih zločina počinjenih na području Foče, koji je 2007. godine pobjegao sa izdržavanja kazne. Dvojica zvaničnika su se složila da je ozbiljan problem to što je Radovan Stanković i dalje na slobodi, dvije godine nakon bjekstva iz zatvora, te su konstatovali da do sada nijedna osoba nije odgovarala za njegovo bjekstvo.

“U utorak, 5. maja, posjetit ću Beograd zbog niza sastanaka na visokom nivou, te ću spomenuti potrebu za uspostavljanjem mehanizama koji će onemogućiti da granice u regionu pružaju utočište ratnim zločincima”, izjavio je Inzko.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.