Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Savez logoraša BiH traži od sudije Haškog tribunala da povuče odluku kojom se Radovanu Karadžiću omogućava da obavi razgovor s novinarkom holandskog lista Revu.

Ukoliko ne dođe do povlačenja odluke, iz Saveza najavljuju da će od Vijeća sigurnosti UN-a i drugih međunarodnih organizacija tražiti smjenu sudije O-Gon Kwona, koji ju je i donio.

“To je presedan u sudskoj praksi Tribunala kojim se ovom optuženiku omogućava da iznova iznosi laži zbog kojih je u ratu u BiH stradalo preko milion nevinih žrtava”, navodi se u saopćenju Saveza logoraša BiH.

Radovan Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY/ MKSJ) optužen je za genocid i druge ratne zločine počinjene u BiH. Nakon dvanaest godina skrivanja, Karadžić je u julu 2008. uhapšen na teritoriji Srbije, te izručen Tribunalu u Haagu.

U novembru prošle godine optuženi je pristao dati intervju za holandski list Revu, ali mu Registrar Tribunala to nije dozvolio zbog mogućnosti “senzacionalističkog izvještavanja”, te “prijetnje sigurnosti i obezbjeđenju, posebno ako novinar dođe u posjetu i otkrije detalje o pritvoru i sigurnosnim mehanizmima”.

Uvažavajući Karadžićevu žalbu u kojoj je isticao da su povrijeđena njegova “prava na slobodu govora”, sudija Kwon je poništio odluku Registrara.

“Čini se prilično jasno da je moguće da Karadžić kontaktira medije na takav način da neće ugroziti sigurnost pritvorske jedinice, kao što je to opisano u podnesku Registrara. Registrar nije razmotrio alternativna sredstva komuniciranja koja bi omogućila očuvanje pravila Tribunala”, navodi se u obrazloženju sudske odluke.

Ovom odlukom Karadžiću je omogućeno da kontaktira novinarku Zvezdanu Vukojević “putem pismene komunikacije, telefonskih poziva, ili bilo kojim drugim sredstvima koje Registrar smatra odgovarajućim”.

Također, Sud navodi da će komunikaciju između optuženog i novinarke nadgledati osoblje Registrara.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.