Ponedjeljak, 30 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Djelimičn ouvažavajući prijedloge Tužilaštva BiH, Državni sud je odredio pritvor osumnjičenim za zločin počinjen u augustu 1992. godine na Korićanskim stijenama.

Razlozi za određivanje pritvora su opasnost od uticaja na svjedoke i saučesnike, te mogućnost da bi četvorica osumnjičenih boravkom na slobodi ometala tok krivičnog postupka.

Gordan Đurić, Milorad Radaković, Milorad Škrbić i Ljubiša Četić su, prema nalogu Tužilaštva BiH, uhapšeni u utorak, 14. oktobra 2008. godine, zbog sumnji da su sudjelovali u zločinu protiv čovječnosti na Korićanskim stijenama.

Tužilaštvo BiH je također predlagalo da se četvorici osumnjičenih odredi pritvor i zbog opasnosti od pokušaja bjekstva, čemu se Odbrana usprotivila.

Sud je odredio pritvor jer smatra, “uzimajući u obzir teške posljedice koje je navedeni zločin nanio žrtvama i njihovim porodicama”, da bi osumnjičeni prisustvom na slobodi mogli uzemiriti javnost, što bi moglo dovesti do narušavanja javnog reda.

U svojoj odluci Sud BiH također navodi da “postoji osnovana sumnja” da su osumnjičeni počinili zločin na Korićanskim stijenama.

Odlukom Suda BiH osumnjičeni mogu ostati u pritvoru do 14. novembra 2008. godine.

Sva četvorica se sumnjiče da su, kao pripadnici Interventnog voda policije Prijedor, 21. augusta 1992. godine učestvovali u obezbjeđivanju konvoja autobusa i kamiona u kojima je bilo više od 1.000 civila, oduzimanju novca i drugih vrijednosti, te strijeljanju više od 200 civila muškaraca.

“Pripadnici Interventnog voda su učestvovali u izdvajanju muškaraca te njihovom sprovođenju do lokacije zvane Korićanske stijene, planina Vlašić, gdje su ubijeni iz automatskog oružja. Nakon što su tijela pala u provaliju, na ubijene i ranjene je pucano i bacane su granate”, stoji u saopćenju Suda BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Svjedoci nisu vidjeli optuženog
Na suđenju za zločine na području Zenice, svjedoci Odbrane Šerifa Patkovića su ispričali kako optuženog nisu vidjeli blizu tijela Zvonka Rajića u januaru 1993. u Dusini.
Kunarac: Počelo suđenje za zločine u Foči
Čitanjem optužnice i uvodnim izlaganjem Tužilaštva Bosne i Hercegovine, počelo je suđenje Dragoljubu Kunarcu za zločin protiv čovječnosti na području Foče počinjen tokom jula 1992. godine.
Nalaz o zdravstvenom stanju optuženog za zločine u Doboju