Svjedok Tužilaštva BiH prisjetio se kako je preživio strijeljanje nakon što je zatočen na području Kalinovika.
Fejzija Hadžić, bivši direktor komunalnog preduzeća u Kalinoviku, ispričao je kako je 25. juna 1992. godine uhapšen te,nakon zatočeništva u logorima “pod komandom policije”, izveden na strijeljanje.
“Svi ti logori, i sve što se dešavalo nama Bošnjacima zarobljenim na tim mjestima, sve je prošlo kroz kuhinju policije Kalinovik. Oni su nas dovodili na ta mjesta, čuvali nas i odvodili na prinudne radove, a na kraju su nas predavali tačno onome kome su htjeli”, rekao je Hadžić.
Tužilaštvo BiH tereti Krstu Savića za zločine na području općine Kalinovik, u kojima su, prema navodima optužnice,učestvovali pripadnici Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kalinovik. Savić je u to vrijeme bio načelnik Centra službi bezbjednosti (CSB) Trebinje, pod čijom je kontrolom bio i SJB Kalinovik.
Istom optužnicom tereti se i Milko Mučibabić, bivši policajac iz Nevesinja, za učešće u zločinima nad Bošnjacima u tom gradu.
Svjedok Hadžić je uhapšen skupa sa “muškim stanovništvom sela Ljehovina”, i odvezen u Osnovnu školu “Miladin Radojević”,gdje je ostao oko desetak dana, izložen “užasnim uslovima u logoru, slaboj hrani i lošem smještaju”.
Prema Hadžićevom iskazu, početkom jula 1992. godine, u grupi sa oko 70 Bošnjaka, iz osnovne škole prebačen je u logor “Barutni magacin”, gdje je u sljedećih 30 dana doživio “nezamislive strahote”.
“Na dan 5. august, došli su vojnici i prvo su nas teško pretukli. Onda su nas strpali u vojni kamion, a iza nas je bio policijski auto sa rotacijom. Nakon nekog vremena stigli smo do mjesta Ratine,kraj neke štale. Tu su nas izveli i počeli rafalima da pucaju po nama. Pogođen sam u koljeno i pao. Jedini sam preživio taj pokolj”, rekao je svjedok.
Tijela ubijenih su ubačena u štalu te zapaljena, a Hadžić je “uspio otvoriti stražnja vrata i pobjeći”.
Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je Slaviši Prodanoviću, advokatu optuženog Savića, rekao da “ne može biti siguran ko je odgovoran za ovaj zločin”, ali da je siguran da je sve to “temeljito isplanirano, jer se znalo sve kako će i šta će biti”.
Jašar Vuk, drugi svjedok Tužilaštva, bio je zatočenik u zgradi policije Kalinovik tokom 1992. godine. Ovaj svjedok je dao svoj i u procesu protiv Ratka Bundala, Neđe Zeljaje i Đorđislava Aškrabe, bivših pripadnika vojnih i policijskih struktura u Kalinoviku kojima se trenutno sudi u Sarajevu.
“U zgradi milicije sam proveo tri mjeseca. Ne znam koji je bio razlog mog zatvaranja. Ja nikada ništa nisam nikome uradio.Uslovi su bili u redu, imali smo hrane i vode, a u WC su nas nekada izvodili. Jedino što nam nisu nikada dopuštali da iziđemo vani”, ispričao je Vuk.
Nastavak suđenja zakazan je za četvrtak, 9. oktobar 2008. godine.