Srijeda, 20 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Slavko Šakić, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), negirao je navode optužnice koja ga tereti za zločine protiv civilnog stanovništva počinjene na području bugojanskog naselja Vrbanja.

“U svezi optužnice, časni Sude, nisam kriv”, rekao je Šakić sudiji za prethodno saslušanje.

Prema navodima optužnice, koju je Sud BiH potvrdio 30. jula ove godine, Šakić je, kao pripadnik Jedinice za posebne namjene “Garavi” u sastavu HVO-a, u julu 1993. učestvovao u zarobljavanju civila Bošnjaka iz Bugojna, koji su potom bili zatočeni u podrumu motela “Akvarijum” u naselju Vrbanja.

Državno tužilaštvo smatra da je optuženi učestvovao u mučenju zarobljenih civila, te da je krajem jula 1993. iz motela “Akvarijum” odveo jednu osobu, čije je tijelo pronađeno u augustu iste godine.

Prema postojećim zakonskim odredbama, nakon izjašnjenja o krivici ročište pred Sudskim vijećem bi trebalo biti zakazano u roku od 60 dana.

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Postrojavanje prije akcije u Foči
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je sa svojim bataljonom “Lim” u decembru 1992. bio u akciji u koju su išli s drugim jedinicama Višegradske brigade.
Radić Pero i ostali: Organizovanje seoskih straža u Malešiću
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Odbrane ispričali su kako su u proljeće 1992. u Malešiću bile organizovane seoske straže i kako tada nisu imali saznanja o kupljenju oružja kao ni drugim dešavanjima u Jusićima.
Mlaćo i Cikotić: Svjedok u Gornjem Vakufu kopao rovove
Samardžija: Odvezao ga na sastanak s komandantom
Patković: Optuženi tvrdi da je bio na drugoj strani Dusine