Nedjelja, 12 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vještak psihijatar Senadin Ljubojević je ustvrdio da dvije svjedokinje koje tvrde da su žrtve silovanja, a koje su iskaze dale na suđenju Miodragu Nikačeviću, nose dugoročne psihičke posljedice.

Vještak je naglasio da je “zavjera šutnje” jedan od osnovnih elemenata u slučajevima silovanja, te da tek nakon dugog vremenskog perioda žrtva smogne snage da se suoči sa počiniteljem.

“Sve žrtve silovanja su progovorile kasno, jako kasno. To nije izuzetak, to je pravilo”, rekao je Ljubojević.

Miodrag Nikačević je optužen, pored ostalog, da je u aprilu i julu 1992. godine, uniformisan i naoružan, silovao dvije žene iz Foče.

Vještaka Senadina Ljubojevića pozvalo je Tužilaštvo BiH kako bi procijenio zdravstveno stanje dviju svjedokinja.

“Obje ispunjavaju sve kriterije koji govore o dugoročnim psihičkim posljedicama. I dalje su one praktično žrtve onoga što su preživjele. To je trauma koja dalje određuje njihov život”, rekao je Ljubojević, dodavši da je objema “ukupna životna funkcionalnost oštećena, a seksualnost razorena”.

Za prvu svjedokinju vještak je još rekao da živi “prazno, nasilu, po inerciji”, što je, po njemu, “uobičajena posljedica psihološke traume”.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrane o tome kako je moguće da se žrtve i danas sjećaju detalja silovanja, vještak je istakao da silovanje ima “najjači stresogeni potencijal”:

“Gubitak djeteta i silovanje ostavljaju najrazornije posljedice na ličnost. Sjećanje na to ne blijedi. Htjeli – ne htjeli, te scene se stalno vraćaju u sjećanje.”

Saslušanjem vještaka, te izvođenjem još osam materijalnih dokaza Tužilaštvo je okončalo dokazni postupak.

Najavljen je dokazni postupak Odbrane, koja namjerava saslušati samog optuženog, te još 28 svjedoka.

“Odbrana je imala još svjedoka, ali se zbog ekonomičnosti ograničila na ovaj broj, za koje smatramo da ih je neophodno saslušati. Oni će reći da je optuženi human čovjek koji je u najtežim trenucima pomagao nesretnom stanovništvu, bez obzira na nacionalnu pripadnost”, kazala je Emira Babić, dodatna braniteljica optuženog.

Sudsko vijeće je zatražilo od Odbrane da do narednog ročišta, 19. augusta 2008. godine, precizira prijedlog svog dokaznog postupka i navede okolnosti na koje će svjedoci dati iskaz. Prvi svjedok bit će sam optuženi.

Najčitanije
Saznajte više
Sutra obilježavanje 33. godišnjice zločina na srebreničkom školskom igralištu
Tri decenije nakon što je od granata s položaja Vojske Republike Srpske na školskom igralištu u Srebrenici ubijeno više od 70 i ranjano oko 100 osoba, Memorijalni centar Srebrenica organizuje konferenciju posvećenu utvrđivanju činjenica, odgovornosti i kulturi sjećanja na zločin za koji do danas niko nije odgovarao.
U Tužilaštvu BiH otvoren predmet protiv Nade Radovan Tomanić
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine potvrdilo je da je u toku istraga protiv Nade Radovan Tomanić zbog sumnje da je počinila ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima srpske nacionalnosti na Igmanu 1993., dok je ona u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) osuđena na 30 mjeseci zatvora zbog prevare u postupku sticanja državljanstva.
Počelo suđenje Debevcu, Mehmedagiću i Pijuku