Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

 

Goran Mrzić, bivši pripadnik Prvog mješovitog artiljerijskog puka (MAP) Vojske Republike Srpske (VRS), tvrdi da je 1995. godine bio smješten na Ozrenu, u selu Panjik, gdje su bila tri topa kalibra 130 mm.

Mrzić je rekao da je bio “računač” u artiljeriji, odnosno da je bio zadužen da, na osnovu koordinata koje je dobijao od komande, “izračuna elemente za gađanje”.

Mrzić je iskaz dao na suđenju Novaku Đukiću, bivšem komandantu Taktičke grupe (TG) Ozren, kojeg Tužilaštvo BiH tereti da je 25. maja 1995. godine naredio artiljerijskom vodu lociranom na planini Ozren, u selu Panjik, da iz topova kalibra 130 mm granatira Tuzlu. Jedna granata pala je u centar grada, gdje je poginula 71 osoba, a ranjeno ih je više od 200.

“Koliko znam, TG nam je mogla izdavati naređenja za otvaranje vatre. To je radio načelnik artiljerije kojeg su zvali Omega. Nama je komandir voda prenosio koordinate ili numerisane ciljeve koje treba gađati”, ispričao je Mrzić.

Ovaj svjedok tvrdi da je za granatiranje Tuzle čuo “dva-tri dana” nakon što se to desilo.

“Mislili smo da Tuzlu nemamo kao cilj i da je nemamo u dometu”, rekao je svjedok.

Dragan Babić, također “računač” u prvom MAP-u VRS-a, ispričao je da je naredbu za korištenje topova 130 mm izdavao “kapetan Omega” iz Taktičke grupe Ozren, “kojoj smo pripadali”.

“Komandir dobije cilj i nama kaže da izračunamo elemente gađanja”, pojasnio je svjedok i dodao da su obično gađali “periferne dijelove grada i vojne ciljeve”, ali je naglasio i to da je za njih “svaki cilj bio vojni”.

Ovaj svjedok, kako je ispričao pred Sudskim vijećem, nije bio na Ozrenu 25. maja 1995. godine, te tvrdi da je o granatiranju Tuzle saznao “preko medija”.

U izjavi koju je u novembru prošle godine dao djelatnicima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), na koju ga je u sudnici podsjetio tužilac Mirsad Strika, Babić je rekao da su mu, nakon što je saznao za granatiranje Tuzle, kolege potvrdile da su toga dana “dejstvovale sa Panjika”.

Babić je rekao da je ova izjava “u suštini tačna”.

U izjavi koju je tužilac Strika predočio svjedoku stoji i da su ciljevi koje su gađali sa Ozrena bili gradovi, a među njima i Tuzla, što je Babić potvrdio u sudnici.

Slavko Stojanović, treći svjedok, bio je komandir odjeljenja na topovima u Prvom MAP-u VRS-a. U njegovoj nadležnosti je bio jedan od tri topa 130 mm, koji su bili smješteni u selu Panjik na planini Ozren.

“Vatru smo otvarali preko naredbe iz komande. Bez toga nismo mogli ništa. Naredbu dobije komandir voda, ne znam od koga tačno”, rekao je Stojanović, koji tvrdi da je za granatiranje Tuzle saznao kada je u novembru 2007. godine davao izjavu predstavnicima SIPA-e.

Prema zvaničnom rasporedu Suda BiH, suđenje će se nastaviti 10. juna 2008. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao