Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Odbrana Milorada Trbića, optuženog za saučesništvo u genocidu u Srebrenici, saslušala je svjedoka koji je govorio o zaključcima iznesenim u izvještaju Komisije Vlade Republike Srpske o dešavanjima u i oko Srebrenice u julu 1995. godine.

Đorđe Stojaković, član Komisije, koja je izvještaj okončala 2004. godine, rekao je da su utvrdili kako je nakon pada Srebrenice “nestalo oko 7.789 osoba”.

Komisija je brojala osam članova, od kojih su većina bile “sudije sa dugogodišnjim radnim iskustvom u krivičnom pravu”.

Optužnica Tužilaštva BiH tereti Milorada Trbića da je kao pomoćnik načelnika za bezbjednosti Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), zajedno sa ostalim pripadnicima vojske i Ministarstva unutrašnjih poslova, “učestvovao u pogubljenju preko 7.000 muškaraca Bošnjaka”, i to 13. jula 1995. godine na stadionu u Bratuncu, gdje je bilo zatvoreno između 1.000 i 1.500 muškaraca.

Stojaković je tokom direktnog ispitivanja pojasnio da je Komisija nailazila na poteškoće pri utvrđivanju broja nestalih zbog dupliranja imena na postojećim spiskovima.

“Imali smo slučaj gdje je jedna osoba bila prijavljena kao nestala, a kasnije smo saznali da se nalazi na izdržavanju kazne u Mitrovici zbog teške krađe”, kazao je Stojaković.

U ukupnom broju nestalih, pojasnio je svjedok, nalaze se i neke “osobe koje su izvršile samoubistvo u tadašnjoj navali gladi”, kao i “oni koji su poginuli na borbenim linijama kada su htjeli da zauzmu linije koje su držale srpske snage u pravcu iz Srebrenice prema Tuzli”.

“U grobnicama su sahranjivani i oni koji su strijeljani i oni koji su poginuli na borbenim linijama. Jedno komunalno preduzeće je išlo na sanaciju terena i u grobnice koje su im bile bliže stavljalo leševe”, kazao je Stojaković.

Za 32 grobnice koje nisu ekshumirane, svjedok kaže da ih nije posjetio jer nije bio član tima koji je to radio, ali ističe da je moguće da je u nekim od njih samo jedan ili dva leša.

Nastavak suđenja zakazan je za 21. april 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.